Zatímco o důchodovou reformu se za posledních patnáct let pokouší už druhá vláda, zdravotnictví a sociální oblast zůstávají jen u koncepcí a analýz. Česko přitom i v tomto případě čeká náraz do zdi. Jen za posledních deset let se výdaje z veřejných rozpočtů na zdravotní a na sociální péči zdvojnásobily. A bude hůř – důvodem je stárnutí populace a s tím spojené rostoucí náklady. Pečovat o devadesátníka je totiž v průměru o polovinu dražší než v případě šedesátníků. 

I proto teď ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky začíná bít na poplach. „Dnes tu máme 91 tisíc osob ve věkové skupině 85 až 89 let, v roce 2061 to bude téměř trojnásobek. A i počet lidí ve věku 90 až 94 let stoupne z dnešních 40 tisíc na 123 tisíc,“ upozorňuje na očekávané nárůsty počtu nejstarších seniorů ředitel resortního odboru sociálního pojištění Tomáš Machanec. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.