Vývoj kurzu české měny opět prochází výkyvy. Relativní stabilita pozorovaná počátkem roku se v únoru převrátila do oslabování koruny. Spouštěčem bylo snížení úroků ČNB o půl procentního bodu, únorová prognóza centrální banky navíc indikovala další výrazný pokles sazeb. Forwardové sazby tehdy implikovaly, že se rozdíl mezi tříměsíční sazbou PRIBOR a EURIBOR v průběhu letních měsíců zúží na pouhou čtvrtinu procentního bodu (když v únoru činila úroveň úrokového diferenciálu více než dva procentní body). V samotném únoru se kurz přiblížil až k úrovni 25,50 za euro, přitom koncem ledna se obchodovalo v oblasti 24,80.

Výrazně nad úrovní 25 za euro se koruna nacházela i po většinu dubna. Obrat přišel počátkem května, kdy ČNB sice snížila úroky znovu o půl procentního bodu, zároveň ale avizovala, že možná již v červnu přejde na pozvolnější snižování úroků, o čtvrt procentního bodu v jednom kroku. Koruna se vydala k posílení a počátkem června se dostala do oblasti 24,60 za euro.

Dává aktuální posílení koruny smysl? Od počátku května se mírně zlepšil výhled úrokového diferenciálu mezi korunou a eurem. Nejde ale o tak zásadní posun, aby objasnil posílení koruny vůči euru, jež od poloviny dubna činilo více než 2,5 procenta. Nabízí se vysvětlení, že koruně také pomáhá rostoucí přebytek běžného účtu platební bilance a snaha české vlády konsolidovat veřejné finance. Samozřejmě: zlepšující se fundament ekonomiky neznamená, že národní měna začne hned a setrvale posilovat. V případě koruny nicméně fundament pomáhá pochopit, jak se mohla vrátit na silnější úrovně, na nichž obchodovala počátkem letošního roku.

Pokud ČNB zmírní tempo snižování úroků, může koruna své zisky udržet. V letních měsících sice může čelit tlakům v souvislosti s odtokem dividend do zahraničí, na podzim budou mít na trhy vliv volby v USA. Zlepšující se rovnováha české ekonomiky však může pomoci převážit celkovou situaci ve prospěch koruny a otevřít tak cestu pro postupné posílení české měny i ve zbytku letošního roku.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist