Evropská komise (EK) vyzvala Českou republiku, aby zlepšila hospodářskou soutěž v oblasti sběru a využití obalového odpadu. Česko podle komise možná porušuje pravidla Evropské unie pro hospodářskou soutěž, protože jedinou autorizovanou společností pro sběr a recyklaci obalových odpadů v zemi je už více než dvě desetiletí firma Eko-kom. EK to uvedla v úterní tiskové zprávě.

„Od nabytí účinnosti českého zákona o obalech v roce 2002 je společnost Eko-kom jedinou autorizovanou společností, která obsluhuje více než 20 000 podniků v Česku. Žádné jiné společnosti se nepodařilo získat autorizaci k poskytování stejných služeb,“ upozornila EK. Dodala, že podle jejího předběžného názoru by některá ustanovení českého zákona o obalech mohla vytvářet konkurenčním firmám významné překážky pro vstup na trh.

Mezi tyto překážky podle komise patří obtížně splnitelné požadavky pro autorizaci, jako jsou přísné smluvní a finanční podmínky. Komise rovněž upozorňuje, že společnost Eko-kom může ovlivňovat řízení o vydání autorizace jiným žadatelům, neboť má jako zavedený provozovatel přístup k žádostem a právo se k nim vyjadřovat.

„Tato opatření účinně zabránila tomu, aby jiné společnosti získaly autorizaci od českých orgánů, a umožnila společnosti Eko-kom působit jako de facto monopolní poskytovatel po dobu více než dvou desetiletí,“ uvedla komise. To podle ní omezilo rozvoj hospodářské soutěže v této oblasti.

Komise vyšetřování zahájila na základě stížnosti české společnosti Rema AOS, která se neúspěšně pokusila o vstup na trh sběru a využití obalových odpadů v Česku. Podle EK se na tento trh neúspěšně pokusilo vstoupit rovněž pět dalších podniků.

„Českému trhu sběru a využití obalového odpadu již po více než dvě desetiletí dominuje zavedený poskytovatel. Obáváme se, že česká opatření zabránila vstupu konkurenčních společností na trh, což má negativní dopad na ceny, kvalitu, inovace i výběr. Proto jsme Česku zaslali výzvu,“ uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist