Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhne od září zvýšit platy ve veřejné sféře takzvané první skupině a zaměstnancům ve státní službě v rozmezí od sedmi do deseti procent. Do první skupiny patří úředníci, pracovníci v kultuře, techničtí pracovníci či nepedagogické síly. Jurečka to v neděli řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Finální dohoda ve vládní koalici se bude hledat po 1. červenci na základě výsledků státního rozpočtu, uvedl Jurečka. Ministerstvo financí by podle něj jeho návrh přišel na zhruba pět miliard korun. Odbory podle dřívějších informací trvají na zvýšení platových tarifů od září o 15 procent. Celkem by mělo podle údajů ministerstva práce pro stát a veřejný sektor pracovat asi 846.300 lidí.

„To, že je nutné zvýšit platy u lidí pracujících ve veřejné sféře ve stupnici jedna, tedy u lidí, kteří dělají úřední práci v obcích a krajích, pracují ve školních nebo nemocničních jídelnách nebo u zapisovatelů u soudů, je to bez diskuse,“ řekl Jurečka. Jde podle něj zhruba o 360.000 lidí. U zbývajících stupňů je třeba dohodnout růst platů individuálně, protože tam se již zvýšil objem vyplacených peněz, dodal.

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková (SPD) řekla, že toto zvýšení je nedostatečné. Podle jejích propočtů by se první skupině měly zvýšit platy o 15 procent. U druhého a třetího stupně, kde chce započítat i dopady konsolidačního balíčku, navrhuje zvýšení kolem sedmi procent, u čtvrtého stupně o 11 procent a u pátého o 13 procent. „Nepřidali bychom všem plošně celou částku, ale rozestupňovali bychom to podle toho, o jakou inflaci byl propad reálných platů,“ podotkla.

Člen sněmovního výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO) míní, že růst platů o sedm až deset procent pro první skupinu je minimum. Nárůst o 15 procent je podle něj „výkop“ odborářů. Připomněl, že reálné mzdy klesaly devět čtvrtletí za sebou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist