Když už investujeme do akcií, tak logicky chceme, aby se daným společnostem dařilo. Pokud jste si takto vybrali desítku největších společností v rámci indexu S&P 500, který asi netřeba představovat, pak jste skutečně vsadili na tituly extrémně úspěšné. A paradoxně právě to by pro vás jako pro investora mohlo být kamenem úrazu.

Dominance technologických gigantů na špičce amerického burzovního trhu je trendem, který započal už v pandemickém roce 2020. Nouzové likviditní programy, příznivá měnová politika a makroekonomická nejistota tehdy vytvořily ideální prostředí pro růst Microsoftu či Applu, které investoři vnímali jako bezpečný přístav.

S nástupem AI se tento trend ještě prohloubil a na počátku roku 2023 tvořilo deset největších titulů 34,1 procenta kapitalizace indexu S&P 500. Dnes je to již téměř 38 procent, a pokud růst bude pokračovat, může koncentrace do konce roku překročit 40 procent. Z dlouhodobějšího hlediska to ale není pro investory zdaleka tak dobrá zpráva, jak by se mohlo zdát.

Trhy s dominancí pár technologických obrů totiž tak úplně nevypovídají o skutečném stavu ekonomiky. Střední a menší společnosti, které tvoří většinu zaměstnanosti, rostou podstatně méně, což ukazuje na nesoulad mezi akciovým trhem a ekonomikou.

Současné vysoké valuace na akciových trzích navíc snižují potenciální dlouhodobé výnosy, neboť nejlepší scénáře jsou již zohledněny v cenách akcií. A pokud by deset společností tvořilo 40 procent indexu S&P 500, jakýkoli negativní vývoj u těchto firem může mít devastující dopad na celý trh.

Jedinou útěchou by mohla být rotace kapitálu do menších společností, což by vyžadovalo nižší úrokové sazby a silný ekonomický růst. Pro investory je za současné situace jediná cesta k úspěchu – nespoléhat se jen na ty aktuálně nejúspěšnější a diverzifikovat portfolio, jak jen to jde. Nemusí to být ani žádná raketová věda, stačí se poohlédnout i po jiných akciových indexech, než je jen S&P 500.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist