Mnoho analytiků dnes považuje akcie s malou tržní kapitalizací – takzvané small caps – za atraktivní investiční příležitost, především kvůli jejich nízkému ocenění. Index Russell 2000, který sleduje jejich výkonnost v USA, má v současnosti poměr ceny akcie k její účetní hodnotě (P/BV) pod hodnotou 2, a je tak nižší než desetiletý průměr 2,2 a čtyřicetiletý průměr 2,1. Pro srovnání, poměr ceny k účetní hodnotě indexu S&P 500 se blíží rekordním 5, kterých dosáhl v roce 2021 a 2000, a u indexu Nasdaq je to přibližně 7,5.

Ve prospěch small caps hovoří také aktuální situace americké a evropské ekonomiky. Akcie s malou tržní kapitalizací jsou obvykle procyklické, mohou těžit z ekonomického růstu a oživení na obou stranách Atlantiku. Podpořit je může také stabilizace a opětovný růst indexů nákupních manažerů (PMI) v USA a Evropě.

Optimisticky vyznívá i budoucí projekce vývoje úrokových sazeb v USA a Evropě. Zatímco větší společnosti si většinou půjčují dlouhodobě za fixní sazby, menší firmy mají více dluhu s plovoucí úrokovou sazbou. Pokud by úrokové sazby v Evropě a USA poklesly v horizontu příštích dvou let k dlouhodobému průměru, mohlo by to mít pozitivní dopady na small caps akcie.

Rozhodujícím faktorem v investování byl, je a bude správný výběr. Ve světě se dnes obchoduje více než 4500 akcií s malou tržní kapitalizací. Investování v tomto segmentu je často považováno za nejisté kvůli nižší likviditě a menšímu analytickému pokrytí. Goldman Sachs uvádí, že průměrná akcie indexu Russell 2000 je sledována pouze pěti analytiky — a jedna ze sedmi akcií má buď jen jednoho analytika, nebo vůbec žádné pokrytí — ve srovnání s osmnácti analytiky, kteří sledují průměrnou akcii indexu S&P 500. Microsoft, nejhodnotnější firma na světě, má podle Bloombergu pokrytí od 66 analytiků.

Investice do akcií s malou tržní kapitalizací mohou být atraktivní zejména v prostředí, kde jsou ocenění nízká a existuje potenciál pro ekonomické oživení. Nicméně investoři by měli být obezřetní. Za posledních 5, 10 a 20 let tyto akcie zaostávaly za širším akciovým trhem. Hlavním důvodem byl příklon investorů k akciím největších firem, které byly schopny těžit z trendů, jako je digitalizace a umělá inteligence​.

Na druhé straně tato situace není historicky neobvyklá. Dlouhá období převahy akcií největších firem naznačovala historicky příležitost pro vstup do akcií menších společností. Pokud investoři dnes chtějí snížit riziko spojené s koncentrací velkých akcií, mohou být akcie menších firem vhodnou volbou. Čas na investice do těchto akcií tak možná už uzrál.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist