Doslova magickým číslem se pro tuzemské průmyslníky v posledních měsících stala hodnota 65. Věří, že minimálně tolik procent by si mohli ukousnout z nejnákladnějšího projektu v novodobé historii Česka – výstavby nových jaderných bloků, jejichž cena za jeden se odhaduje v širokém rozmezí od 212 do 339 miliard korun. To by nejedné firmě dodalo jistotu zakázek na celá desetiletí a případně otevřelo i cestu k dalším lukrativním projektům v zahraničí. 

Jednání mezi zástupci firem a oběma finalisty tendru francouzské EDF a korejské KHNP proběhlo v posledních měsících nespočet a probíhají i nyní. Výsledky však většinou měly podobu nezávazných memorand nebo nebyly známé. Josef Perlík, předseda představenstva Sigma Group a výkonný ředitel Aliance české energetiky, jež hlavní tuzemské dodavatele jaderných technologií sdružuje, u mnoha z těchto jednání byl. Ačkoliv ani on nemá kompletní informace o tom, co všechno je závazně „podepsáno“, na rozdíl od situace ještě před pár týdny je v předvečer výběru dodavatele o dodávce turbíny, čerpadel a některých dalších velkých komponent už jasno. „Předpokládáme jednoznačně, že jednání budou dál probíhat a nakonec se na 65 procent dostaneme,“ říká Perlík v rozhovoru pro HN. 

Pokud se jaderný tendr povede, tak to bude pro české průmyslové firmy znamenat zakázky na celá desetiletí. Může se však také pokazit. Jak se vám s tímto vědomím v posledních týdnech spí?

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké komponenty elektrárny mohou české firmy jednotlivým uchazečům dodat.
  • Co český průmysl vyrobit neumí a za jakých předpokladů by to zvládl.
  • Kolik bloků by měl stát postavit.
  • V čem spočívá chystaný program vzdělávání jaderných odborníků a jaké překážky je třeba vyřešit.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.