Doslova magickým číslem se pro tuzemské průmyslníky v posledních měsících stala hodnota 65. Věří, že minimálně tolik procent by si mohli ukousnout z nejnákladnějšího projektu v novodobé historii Česka – výstavby nových jaderných bloků, jejichž cena za jeden se odhaduje v širokém rozmezí od 212 do 339 miliard korun. To by nejedné firmě dodalo jistotu zakázek na celá desetiletí a případně otevřelo i cestu k dalším lukrativním projektům v zahraničí.
Jednání mezi zástupci firem a oběma finalisty tendru francouzské EDF a korejské KHNP proběhlo v posledních měsících nespočet a probíhají i nyní. Výsledky však většinou měly podobu nezávazných memorand nebo nebyly známé. Josef Perlík, předseda představenstva Sigma Group a výkonný ředitel Aliance české energetiky, jež hlavní tuzemské dodavatele jaderných technologií sdružuje, u mnoha z těchto jednání byl. Ačkoliv ani on nemá kompletní informace o tom, co všechno je závazně „podepsáno“, na rozdíl od situace ještě před pár týdny je v předvečer výběru dodavatele o dodávce turbíny, čerpadel a některých dalších velkých komponent už jasno. „Předpokládáme jednoznačně, že jednání budou dál probíhat a nakonec se na 65 procent dostaneme,“ říká Perlík v rozhovoru pro HN.
Pokud se jaderný tendr povede, tak to bude pro české průmyslové firmy znamenat zakázky na celá desetiletí. Může se však také pokazit. Jak se vám s tímto vědomím v posledních týdnech spí?
Co se dočtete dál
- Jaké komponenty elektrárny mohou české firmy jednotlivým uchazečům dodat.
- Co český průmysl vyrobit neumí a za jakých předpokladů by to zvládl.
- Kolik bloků by měl stát postavit.
- V čem spočívá chystaný program vzdělávání jaderných odborníků a jaké překážky je třeba vyřešit.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.