Francouzské akciové trhy zůstávají po druhém kole voleb, v němž překvapivě vyhořelo krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové, v klidu. Výrazný propad totiž hlavní akciový index pařížské burzy CAC 40, zahrnující největší koncerny, zažil už před měsícem. A to ve chvíli, kdy prezident Emmanuel Macron 9. června vyhlásil předčasné parlamentní volby. Od té doby index stále setrvává na úrovních zhruba o čtyři procenta níže. V pondělí se pohyboval kolem hodnoty 7640 bodů.

Současný macronovský premiér Gabriel Attal podal po víkendových volbách demisi, ale zřejmě ještě přes léto zůstane v úřadu. Atmosféru v byznysu tak vystihuje slovo vyčkávání. Na jedné straně je tu úleva, že Národní sdružení nakonec skončilo až třetí a Macronovo středové uskupení Obnova získalo více poslanců, než se čekalo.

Zároveň se teď hraje o to, jak velký vliv bude mít krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon. Jeho strana Nepoddajná Francie má 75 mandátů z celkových 577 a je stále nejsilnější součástí širší levicové koalice Nová lidová fronta. Ta získala 182 mandátů a vyšla z voleb do Národního shromáždění jako nejsilnější. Ve srovnání s jinými částmi této koalice ale Mélenchonova strana oproti volbám 2022 neposílila.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou hlavní obavy byznysu ve Francii.
  • Jaké jsou ekonomické ukazatele Francie.
  • Jaký význam má Francie pro český export.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.