Myslel jsem si, že jde o bizarnost, která už dávno vymřela. Bohužel ne, někteří investiční poradci znovu ženou své klienty do předplacených poplatků. Ohrožují tím přitom tak trochu budoucnost celého národa, neboť je to dobrá cesta, jak Čechům znechutit třeba nový investiční produkt v podobě DIP. Podíváme se také na to, jak a kam Češi v bankách přesouvají své peníze, z veřejných statistik to totiž není úplně rozpoznatelné.

Než se do dnešních témat pustíme, nejdříve dovolte, abych vás pozval na chystané investiční setkání, kde se budou řešit primárně praktické věci. Přijde mi, že investičního obsahu je už hrozně moc a celé odvětví se příliš vychýlilo směrem k zábavnosti na úkor užitečnosti, šokování na úkor odstupu a střízlivosti. Tak pokud vás zajímají praktické věci, jak si zafixovat ještě slušné úrokové sazby, jak si vzít hypotéku, když jste třeba živnostník, kde si založit DIP nebo jak postavit portfolio k dosažení finanční nezávislosti, jste vítáni.

Na konci newsletteru ode mě máte slevový kód.

Dnešní témata

  • A nedají si říct a nedají
  • Masivní přesuny úspor

Nedají si říct a nedají

Photo © Filmové studio Barrandov / Ota Kamenský

Fotka: Filmové studio Barrandov / Ota Kamenský

Myslel jsem si, že je to už jen nějaký relikt minulosti a podobné zhůvěřilosti na své klienty nikdo dnes zkoušet nebude. Jenže někteří poradci si nedají říct a nedají. Když mi kolegyně v březnu vyprávěla, jak dostala nabídku na předplacený poplatek (v jejím případě to bylo přímo na pobočce jedné investiční společnosti!), bral jsem to za kuriozitu.

Proč to byla chyba?

Ukazuje se, že nejde o žádnou výjimečnou praktiku. Poradci i dnes vykládají svým klientům, jak moc výhodné je investovat dlouhodobě a poplatky si takzvaně předplatit. Jinak řečeno, místo třeba vstupního poplatku ve výši pěti procent, dostanete slevu na tři procenta, ale za podmínky, že celý poplatek nejdříve uhradíte. V praxi to znamená, že se stanoví cílová částka vašich vkladů a z ní se následně spočítá poplatek, který pak umořujete.

A v čem je problém?

Pro samotného poradce je to samozřejmě výhodné, neboť inkasuje tučnou provizi rychle. Pro investora už bohužel ne. V podstatě se tím „zavazuje“ investovat desítky let dopředu do vybraných produktů – pokud se třeba rozhodne klient ukončit smlouvu a jít jinam – poplatek mu už nikdo nevrátí. Matematicky je ale hlavní zádrhel v konceptu ušlého zisku. Když umořujete na začátku pouze poplatky, ztrácíte čas, po který byste mohli peníze investovat – a to kvůli efektu složeného úročení hodně bolí.

Byl by nějaký příklad?

Omlouvám se, že nebudu moc originální, ale vypůjčím si už před pár lety hezky zpracovaný výpočet Jana Traxlera. Na principu se totiž vůbec nic nemění. Pokud budete měsíčně investovat 5000 korun a cílová částka je 1,8 milionu, pak při předplaceném poplatku (tři procenta) zaplatíte 54 tisíc korun, při standardním (pět procent) 86 tisíc. V prvním případě ale budete mít po 30 letech při pětiprocentním výnosu o 33 tisíc korun méně než ve druhém.

Jak je to možné?

Samotný výsledek je prostý důsledek faktu, že značnou dobu neinvestujete, ale moříte poplatky a to vás stojí čas a ušlé úroky. Pokud se ptáte, jak je možné, že tyto praktiky existují, je to proto, že se poradcům pořád daří některé lidi takto ošálit. Takže doporučuji všem blízkým říct, ať si nezakládají třeba DIP s předplaceným poplatkem v této podobě. Pokud na vás poradce něco takového zkusí, rovnou ho vyměňte, pravděpodobně není solidní.

Co je nejhorší?

Češi se konečně dočkali investičního produktu (DIP), který jim umožňuje investovat si s daňovou výhodou na penzi s větší variabilitou. Už nejsou svázaní výběrem z několika málo portfolií. Bohužel pokud podobné praktiky neustanou, dostaví se zklamání. Ptal jsem se už na jaře na Asociaci pro kapitálový trh, jestli nedají do chystaného „kodexu standardů“ pro poskytovatele DIP alespoň nějaký neformální zákaz těchto poplatků. Zatím to tak nevypadá.

Více se dozvíte zde

Češi přesouvají úspory

Fotka: Filmové studio Barrandov

Pokud se dá říct o nějakém tématu, že se poslední rok velmi dobře čte, jsou to texty o tom, kam přesunout peníze ze spořicích účtů a jak si zafixovat vysoké sazby. V podstatě stačí jednou za čas zaktualizovat tabulku a na světě je článek, o který se čtenáři přetrhnou.

Co je důvodem úspěchu?

Lidé neradi dělají změny a zároveň je bolí ztráta – tedy rozplývající se úroky na spořicích účtech. Pokud je ale náklad na řešení dané věci příliš vysoký – tedy musí někde něco hledat a porovnávat –, často zvítězí pohodlnost. Tímto si vysvětluji, že je o již hotová kvalitní porovnání takový zájem, bariéru v podobě nákladů na změnu pomáhají odstranit. Stejně téma funguje i v dalších médiích, byť nejlépe zpracované ho najdete v Hospodářkách.

Jaké jsou pohyby na účtech?

Bohužel z veřejné statistiky lze vyčíst jen hodně obecné pohyby. Je například vidět neustálý vysoký přesun prostředků právě na spořicí účty. V květnu se na nich uložený objem zvýšil meziročně o 19 procent. Nejvyšší nárůst byl loni v srpnu, a to o 24 procent. Na termínovaných vkladech růst prostředků rychle zpomaluje. V květnu dosáhl 23 procent, v září roku 2022 činil 218 procent. Patrný je pak třeba pokračující útěk ze stavebního spoření.

Co nám hlásí bankovní domy?

Nejčastější chování finančně gramotných klientů je takové, že jim přijdou peníze na běžný účet, poplatí závazky, zbytek posílají na spořicí účty, a to i do jiných bank s lepší nabídkou. Ze spořicích účtů pak putují peníze zčásti na termínované vklady a zčásti do investic. Zájem o investice se přitom meziročně významně zvyšuje. My to pak vidíme i v tom, že nejčtenější texty jsou takové, které do porovnání kam s penězi ze spořáků zahrnují všechny investice.

A kam teda s penězi ze spořáku?

Záleží na situaci každého člověka, takže odpovědět nelze. Dá se ale říct, že na termínovaném vkladu lze na rok dosáhnout ještě na čtyřprocentní výnos. U konzervativnějších dluhopisových fondů lze počítat s výnosem někde mezi 3,5 až 4,5 procenta. Ano, experti se shodují, že nyní je přesun do dluhopisů už trochu s křížkem po funuse. Kvalitní korporátní dluhopisy lze pořídit za úrok kolem sedmi procent. Další alternativy najdete v nedávno vydaném speciálu Rentiér.

Co nám to vše říká?

Češi mají hodně volných peněz a jsou hladoví po dobrých investicích. Po emisi dluhopisů KKCG s úrokem 7,75 procenta se rychle zaprášilo a je jisté, že případná další emise už bude za podstatně jiných podmínek. Seniorní úvěr od developerské skupiny J&T Real Estate s výnosem 8,25 procenta zmizel do dvou hodin. Lidé si zkrátka uvědomují, že možnost zafixovat si takto solidní sazby už brzy skončí.

Více se dozvíte zde

Co se řeší

Klíčová úroková sazba ČNB klesla na 4,75 procenta, poslední červnové snížení bylo tedy prudší, než analytici očekávali. Zřejmě převládla obava, že sazby nad pět procent ekonomiku příliš škrtí. Analytici očekávají, že na konci roku by se klíčová sazba mohla usadit na čtyřech procentech. Bankovní rada diskutovala také překvapivý propad investic.

Hned o den později vydal ČSÚ velkou revizi národních účtů, kde ale právě údaje ohledně investic výrazně opravil. Důsledkem revize je mimo jiné fakt, že ekonomicky jsme na předpandemické úrovni už od roku 2022 a loni se žádná recese nekonala. Dosud jsme přitom žili informačně ve světě, kde se naše ekonomika na úroveň roku 2019 nebyla schopná stále dostat a loni jsme byli v recesi.

V červnu jsme se také dočkali prvního snížení klíčové sazby ECB na 4,25 procenta. Podle prognózy lze letos očekávat ještě dvojí snížení. Pro Česko je to zajímavé proto, že je tím samozřejmě ovlivněna koruna, ale investičně to třeba pomáhá nemovitostním fondům a jejich výnosům, neboť v případě komerčních nemovitostí se zpravidla financují v eurech.

Americký Fed zatím drží sazby v pásmu 5,25 až 5,5 procenta a snížení se zatím neočekává, první by mohlo přijít až v září. Zajímavé tak je, že některé české banky už nabízí vyšší úroky na dolarových depozitech než na korunových.

Co neminout


Přeji vám krásné slunné dny, a abych nezapomněl, zde je slevový kód na investiční setkání: Kód: HNPenizeVIP

600x300

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist