Firma Prusa Research českého vývojáře a podnikatele Josefa Průši začne v červenci vyrábět své 3D tiskárny a materiály pro tisk v USA. Produkovat je bude prostřednictvím své americké dceřiné společnosti Printed Solid, kterou koupila před dvěma lety. Hlavním cílem je lépe uspokojit potřeby amerických zákazníků a firem. Firma to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

„Naším cílem je stát se do roka největším výrobcem 3D tiskáren a filamentů v USA,“ uvedl Průša. Vedle tiskáren bude jeho firma v USA vyrábět i svůj materiál pro 3D tisk pod značkou Prusament. Zatím půjde jen o vybrané barvy a materiály, do budoucna se ale chystá další rozšíření výroby.

V Printed Solid se budou tiskárny i filamenty, tedy tiskové struny, vyrábět pomocí shodných procesů a nástrojů jako v Praze. Už v minulosti také Prusa Research prostřednictvím Printed Solid spustila své první zahraniční servisní centrum, kde poskytuje zákazníkům opravy tiskáren a lokální podporu.

V sídle Prusa Research v pražských Holešovicích se na vývoji a výrobě tiskáren Original Prusa podílí téměř 1000 lidí. V americkém Delawaru, v sídle společnosti Printed Solid, pak zaměstnává společnost přibližně 30 lidí a plánuje nabírat další.

Obě společnosti plánují během letošního roku přidat více výrobních linek pro Prusament a rozšířit i výrobu samotných tiskáren, včetně důrazu na podporu místních dodavatelů komponent.

„V době, kdy se 3D tisk stává stále důležitějším nástrojem v rozvoji inovací a vyžaduje tak co nejvyšší ochranu duševního vlastnictví, věříme, že pro dlouhodobou udržitelnost a bezpečnost je lokální výroba prakticky nezbytná. Náš přístup je založen na transparentnosti a důvěře: náš software je open source a plně auditovatelný a naše výrobní prostory v Praze jsou otevřené pro návštěvy. Lokalizací výroby nejen snižujeme bezpečnostní rizika, ale také podporujeme inovace, místní ekonomiky a budujeme důvěru v tuto transformativní technologii,“ dodal Průša.

Prusa Research byla založena v roce 2012 a patří mezi největší výrobce stolních 3D tiskáren na světě. V roce 2022 vykázala čistý obrat 2,6 miliardy korun a zisk 269 milionů korun.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist