Kyberútoky cílené na české firmy se ve druhém čtvrtletí zintenzívnily v porovnání se stejným obdobím loni. Ukazují to data americko-izraelské IT skupiny Check Point Software Technologies, která vyvíjí kyberbezpečnostní řešení. Podle monitoringu Check Pointu patří tuzemské společnosti a organizace dokonce k nejčastějším cílům v Evropě.
Podle Check Pointu se zdejší firmy ve sledovaném období musely vypořádat v průměru se 2094 kyberútoky týdně. To je meziročně o 34 procent více, než loni. Také oproti světovému průměru je český o více než pětinu vyšší. Kyberútoky nejčastěji mířily na organizace ve školství, vládní a vojenský sektor či zdravotnictví.
"Jedná se o další skokové navýšení, protože v prvním čtvrtletí byl týdenní průměr na jednu českou společnost 1571 kyberútoků týdně. Česká republika tak patří v tomto ohledu k nejméně bezpečným zemím v Evropě," uvedl regionální ředitel Check Pointu Peter Kovalčík.
Kybernetické útoky mají za cíl poškodit nebo získat kontrolu nebo přístup k důležitým dokumentům a systémům v podnikové nebo osobní počítačové síti. Útoky podle odborníky přibyly i s geopolitickým napětím, zejména po útoku Ruska na Ukrajinu.
Měl chránit před útoky, místo toho bezpečnostní software CrowdStrike vypnul banky, letiště i nemocnice
Evropský průměr je podle dat Check Pointu 1367 kyberútoků týdně na jednu společnost. Meziročně je to navýšení o 30 procent. Například v Polsku čelila v průměru každá společnost 1396 kyberútokům týdně, v Německu míří na jednu organizaci v průměru 1054 kyberútoků týdně, ve Francii to je 846, ve Švýcarsku 1005, ve Spojeném království 1008, ve Španělsku 1436, v Rakousku 1617 a v Řecku 1244.
Vysoký počet útoků je naopak dlouhodobě v Itálii 1877 a v Portugalsku 1813. I tyto země ovšem Česko překonává. "České organizace proto musí na tento nárůst hrozeb reagovat a používat pokročilá preventivní bezpečnostní řešení," zdůraznil Kovalčík.
Za nárůstem hrozeb stojí podle Check Pointu stále větší aktivita hacktivistických skupin, rostoucí sofistikovanost kyberzločinců, využití umělé inteligence a ML technologií. Problémem je také zranitelnost v dodavatelských řetězcích.
Největšímu počtu útoků celosvětově čelí podle statistik vzdělávací a výzkumné organizace, v průměru jde o 3341 útoků týdně na jednu společnost. Důvodem může podle bezpečnostní firmy být množství zpracovávaných citlivých informací a často nedostatečné zabezpečení. Druhým nejčastěji napadaným odvětvím je vládní a vojenský sektor s celosvětovým průměrem 2084 útoků týdně na jednu společnost, což souvisí se snahou o špionáž a narušení bezpečnosti na státní úrovni. Na třetím místě je pak s 1999 útoky týdně zdravotnictví, které je pro hackery lukrativním cílem, protože úspěšný útok umožňuje hackerům získat výkupné za informace o zdravotním pojištění, zdravotní záznamy a někdy i řadu dalších osobních citlivých informací.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist