Počet projevů antisemitismu v České republice v loňském roce vzrostl zhruba o 90 procent. Federace židovských obcí zaznamenala loni 4328 antisemitských incidentů, v předchozím roce to bylo 2277. Převážnou většinu z nich tvořily stejně jako v minulých letech projevy nenávisti na internetu, zejména na sociálních sítích. Federace to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné v pondělí. Organizace ale zároveň upozornila, že ČR zůstává pro židovskou komunitu nadále bezpečnou zemí.
„Antisemitismus je dlouhodobě přítomen především ve virtuálním prostředí,“ uvedla Federace židovských obcí. Z online prostoru podle ní pocházelo 98 procent z celkového počtu protižidovských projevů. Organizace loni neevidovala žádný násilný útok, v posledních pěti letech měla nahlášeny dva – v roce 2020 a 2021.
„Z hlediska obsahu antisemitských incidentů dominovala v roce 2023 kategorie lživých, odlidšťujících, démonizujících, vulgárních nebo stereotypních tvrzení a konspiračních teorií,“ napsali zpracovatelé výroční zprávy. Dále zaznamenala Federace židovských obcí i projevy takzvaného nového antisemitismu, tedy protižidovské nenávisti namířené proti Izraeli. Jejich počet meziročně vzrostl o 208 procent, z celkového počtu tvořily zhruba třetinu.
Zaměření antisemitských projevů ovlivňovaly zahraniční i domácí události. Po celý rok se na internetu objevovaly protižidovské příspěvky spojené s ruskou invazí na Ukrajinu či doznívající pandemií covidu‑19. Situace se změnila po teroristickém útoku hnutí Hamás, při němž zahynulo téměř 1200 lidí hlavně mezi civilisty, a následné odvetné ofenzivě Izraele. „Bezprostředně po 7. říjnu následovala celosvětová explozivní vlna antisemitismu, která silně zasáhla i Českou republiku,“ uvedla organizace.
Měsíční statistiky tak podle Federace židovských obcí dokládají masivní nárůst antisemitismu v posledním čtvrtletí roku 2023. Od října do prosince zaznamenala organizace 1800 incidentů, což je téměř 42 procent z celkového počtu. Nejvíce se vliv říjnových událostí projevil v počtu internetových článků a diskusních příspěvků. Články se objevovaly zejména na dezinformačních platformách, diskuse a komentáře pod zprávami v mainstreamových médiích.
Kromě projevů antisemitismu na internetu stoupl loni podle výroční zprávy i počet incidentů ve veřejném prostoru. Federace židovských obcí jich evidovala 57, což je oproti roku 2022 pětadvacetiprocentní nárůst. Byly to zejména projevy během demonstrací, shromáždění, protestů, debat či přednášek.
Počet antisemitských projevů stoupá již několik let. Nejvyšší nárůst byl v roce 2022, kdy meziročně vzrostl dvojnásobně na 1128 incidentů. Podle organizace je také pravděpodobné, že skutečný počet antisemitských incidentů byl loni vyšší. Oběti či svědkové projevů antisemitsky motivované předsudečné nenávisti se totiž často rozhodnou tyto činy nenahlásit příslušným orgánům nebo si z různých důvodů nepřejí sdělovat detaily svých negativních zkušeností.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist