V novele lesního zákona, která by se měla dostat během pár týdnů na zasedání vlády, navrhuje ministerstvo zemědělství malou revoluci. Vlastníci, kteří se budou dobře starat o své lesy, aby byly odolné vůči změnám klimatu, dostanou dotaci na hektar podobně jako zemědělci. Takzvaná platba za ekosystémové služby lesa by podle návrhu ministerstva zemědělství vyšla státní rozpočet v součtu zhruba na sedm miliard korun ročně a měla by se vyplácet od roku 2027. Ministerstvo financí je ale ostře proti.
Co se dočtete dál
- Sedm miliard korun dotací ročně pro moderní lesníky, jejichž lesy budou odolné vůči změnám klimatu.
- Ministerstvo zemědělství chce motivovat lesníky, aby hospodařili více přírodně a měli pestré lesy.
- Resort financí je ale proti, jaké mají obě strany argumenty?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









