V novele lesního zákona, která by se měla dostat během pár týdnů na zasedání vlády, navrhuje ministerstvo zemědělství malou revoluci. Vlastníci, kteří se budou dobře starat o své lesy, aby byly odolné vůči změnám klimatu, dostanou dotaci na hektar podobně jako zemědělci. Takzvaná platba za ekosystémové služby lesa by podle návrhu ministerstva zemědělství vyšla státní rozpočet v součtu zhruba na sedm miliard korun ročně a měla by se vyplácet od roku 2027. Ministerstvo financí je ale ostře proti.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Sedm miliard korun dotací ročně pro moderní lesníky, jejichž lesy budou odolné vůči změnám klimatu.
  • Ministerstvo zemědělství chce motivovat lesníky, aby hospodařili více přírodně a měli pestré lesy.
  • Resort financí je ale proti, jaké mají obě strany argumenty?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.