Praha patří v poměru cen nemovitostí k průměrným příjmům obyvatel k nejdražším městům na světě. Typický pracující jedinec v nájmu v Praze s průměrnou pražskou mzdou zaplatí asi 40 procent svého čistého měsíčního příjmu pouze na bydlení a všechny náklady s tím související. Oproti tomu například ve Vídni by tento poměr byl o polovinu nižší. Bezpochyby tedy jsou ceny nemovitostí v Praze extrémně vyšponované. Vyplatí se tedy pořád investovat do pražských bytů?
Sestavili jsme podrobný kvantitativní model pro případ koupě jednopokojového nebo dvoupokojového bytu v osobním vlastnictví v Praze za využití hypotečního úvěru ve výši 80 procent kupní ceny. Rozhodování ohledně koupě nemovitosti je ve skutečnosti velice komplexní, má to mnoho proměnných, vyžaduje to složité výpočty a makroekonomické prognózování. Všechny vstupy do modelu, které jsme použili, odráží současný stav na trhu – hypoteční sazby, ceny nemovitostí, návratnost z pronájmu, sazba daně apod. V dalších letech počítáme s klesajícími sazbami hypotečního úvěru ke třem procentům a inflací kolem dvou procent. V modelu je potřeba zohlednit zisk z pronájmu bytu, z růstu ceny nemovitosti a nabytí vlastního kapitálu nemovitosti.
Na druhé straně jsou náklady ve formě daně ze zisku z pronájmu, daně z nemovitosti, odepisování nemovitosti (popřípadě fondu oprav), pojištění a souvisejících menších nákladů na údržbu bytu, splácení hypotečního úvěru a zisků obětovaných příležitostí. Právě na zisk obětovaný příležitosti se často zapomíná – počáteční 20procentní úmor kupní ceny jsou totiž „zmrazené“ peníze, které mohly být produktivně zainvestovány do srovnatelných aktiv – například do spořicího účtu nebo dluhopisů. Také u každoročních peněžních ztrát (rozdíl mezi ziskem a ztrátou) se musí zohlednit zisk obětovaný příležitosti. Modelová situace končí tím, že po pěti nebo deseti letech se kupec rozhodne nemovitost prodat. Prodej zahrnuje daň ze zisku a poplatek makléři a na závěr se získaný kapitál musí převést na dnešní hodnotu peněz, takže se musí zohlednit inflace v dalších pěti nebo deseti letech.
Dostupnost bydlení je v Česku nejhorší v Evropě. Na pořízení nemovitosti je potřeba přes 13 ročních příjmů
V poslední dekádě ceny pražských nemovitosti meziročně rostly asi o 9,5 procenta. Za předpokladu, že se trh výrazně nepromění a tento nebo podobný růst přetrvá, pak se nákup nemovitosti i při dnešních vysokých cenách vyplatí. Jednoduché pravidlo, které z analýzy vyplynulo, je: pokud budou ceny nemovitostí každoročně růst tempem výrazně rychlejším než inflace (čtyři procenta a více), pak se investice v 5–10letém horizontu vyplatí a s návratností investovaného kapitálu bude spokojena většina investorů. Pokud se ovšem růst cen nemovitostí zbrzdí a bude se pohybovat kolem úrovně inflace, investice se nevyplatí. Pokud trend růstu cen nemovitostí skončí, kupující se může dostat do výrazné ztráty.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist