Libanonské militantní hnutí Hizballáh brzy ráno zahájilo útok na Izrael, který označilo za odvetu za smrt svého vysoce postaveného velitele Fuáda Šukra. Izraelská armáda už předtím informovala, že podniká preventivní letecké útoky v Libanonu proti cílům Hizballáhu, protože zjistila, že hnutí chystá útok na Izrael.

Izraelské bojové letouny útočily na cíle Hizballáhu kvůli „bezprostřední hrozbě pro občany státu Izrael“, uvedl mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Zdůraznil, že jde o akt sebeobrany. V Izraeli od brzkého rána platí stav nouze, který dává úřadům větší pravomoci nad civilním obyvatelstvem. Cílem je zajistit jeho bezpečnost. Stav nouze platí 48 hodin, lze ho ale prodlužovat.

Hizballáh oznámil, že ukončil první fázi odvety za Šukrovu smrt. Tvrdí, že zasáhl 11 izraelských vojenských základen, odpálil více než 320 raket a na sever Izraele vyslal drony.

Média v Libanonu informovala, že jih země zasáhlo asi 40 izraelských úderů. Mluvčí izraelské armády Hagari vzkázal obyvatelům v místech, kde Hizballáh působí, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti okamžitě přesunuli jinam.

Podle agentury Reuters jeden z izraelských náletů zasáhl i automobil na jihu Libanonu a vyžádal si jednu oběť. Šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac zopakoval slova dalších čelných představitelů státu, že Izrael jedná v sebeobraně a nechce válku s Libanonem. Kac rovněž dopisem vyzval šéfy diplomacií desítek zemí, aby Izrael proti Hizballáhu podpořily, napsal list The Times of Israel (ToI).

„Jsme odhodláni učinit maximum pro obranu naší země a umožnit, aby se obyvatelé na severu Izraele mohli bezpečně vrátit do svých domovů a pokračovat v dodržování jednoduchého pravidla: Pokud nám někdo ublíží, ublížíme také my jemu,“ prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Izraelská armáda dále oznámila, že při preventivních úderech přibližně stovka izraelských stíhaček zasáhla v jižním Libanonu tisíce odpalovacích zařízení Hizballáhu, která byla připravena k okamžité palbě na severní a střední Izrael.

Izrael a Hizballáh se od loňského vypuknutí války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy opakovaně ostřelují, panuje proto obava ze širšího regionálního konfliktu. Hizballáh má podporu Íránu.

Napětí v oblasti se zvýšilo po smrti velitele Hizballáhu Fuáda Šukra při izraelském úderu v Bejrútu a po atentátu na šéfa politického křídla Hamásu Ismáíla Haníju v Teheránu. Írán odpovědnost za Haníjovu smrt přičítá Izraeli, ten se k tomu nevyjádřil.

Nejstarší izraelský deník Ha'arec mezitím informoval, že izraelská delegace v čele s šéfem Mossadu Davidem Barneou navzdory rannímu útoku Hizballáhu odletí do Káhiry na jednání o příměří v Gaze.

Představitel libanonského militantního hnutí Hizballáh v komentáři pro média v neděli také uvedl, že odvetu za smrt svého vysoce postaveného velitele Fuáda Šukra odkládalo kvůli politickým úvahám, především právě kvůli rozhovorům o dohodě o příměří v Gaze a propuštění rukojmích. V komentáři dále stálo, že militantní hnutí vyvinulo snahu, aby jeho odveta proti Izraeli nevyvolala rozsáhlou válku. Uvedla to agentura Reuters, která se s textem seznámila.

Kvůli eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem ruší některé aerolinky spoje do Tel Avivu a Bejrútu. Air France lety zastavila zatím do pondělí. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist