Unikátní sbírka Apple muzea, kterou v minulosti navštívily desetitisíce lidí ročně, nadále zůstane zamčena ve skladech Obvodního soudu pro Prahu 1. Tam je již čtvrtým rokem kvůli sporu o její vlastnictví, který mezi sebou vedou bývalí partneři Miloslav Žáček a Sandra Pokorná.

Rozhodla o tom ve středu soudkyně Jaroslava Novotná, která zamítla Žáčkovu žalobu na vydání sbírky.

Žáčkovi přitom nepomohlo, že soudu předložil například kupní smlouvu s kanadským sběratelem, od kterého drtivou většinu exponátů pořídil, ani doklady o tom, že sbírku při dovozu proclil. A to včetně přesného seznamu zakoupených předmětů. Nebo e-mailovou korespondencí s tehdejší partnerkou – která byla současně jeho asistentkou –, z níž je vidět, že při pořizování sbírky plnila jeho pokyny.

Podle Novotné ale Žáček nesplnil výzvu, aby řádně označil důkazy a upřesnil svá důkazní tvrzení. To, že dodal kupní smlouvu se seznamem exponátů, které ze svých peněz zaplatil, podle ní nestačí. A ani to, že měl podepsanou nájemní smlouvu, kdy mu Nadace Art 21 v čele s Pokornou, jež muzeum provozovala, za zapůjčení exponátů platila 60 tisíc korun měsíčně. Platnost nájemní smlouvy přitom již v jiném sporu mezi oběma bývalými partnery potvrdil i Obvodní soud pro Prahu 9, když přikázal nadaci, aby Žáčkovi za pronájem exponátů zaplatila dlužné nájemné.

Nic z toho ale podle Novotné nebylo rozhodující a trvala na splnění formálních náležitostí. „Žalobce nesplnil svoje procesní povinnosti. Neoznačil, co má který konkrétní důkaz prokazovat,“ rozhodla. A poukázala na judikaturu Nejvyššího soudu, který podle ní vyžaduje, aby to žalobce přesně specifikoval.

Vyhlášení rozsudku končilo v napjaté atmosféře, kdy Žáček soudkyni za vynesený rozsudek zatleskal. A ta ho upozornila, že mu může dát za chování v soudní síni pokutu. „Vy jste mě tím vaším nepochopitelným rozsudkem připravila o tolik peněz, že už mi víc nemůžete ublížit,“ reagoval.

Mohla být v opraveném Máji

To, že měla sbírka nemalou hodnotu, potvrdil i znalec, když si ji nadace nechala ocenit kvůli pojištění – došel k hodnotě 150 milionů korun. „Teď by byla několikanásobně vyšší, většina exponátů byla navíc funkční,“ popisuje Žáček.

Ten přitom poukazuje, že měl řadu nabídek na umístění. Ať již ze zahraničí, tak například od majitele nově zrekonstruovaného obchodního domu Máj – nyní My. A tím, že je sbírka stále zamčená ve skladech soudu, mu vzniká další mnohamilionová škoda. Na internetu je stále aspoň virtuální prohlídka muzea. 

Případ bude řešit ještě odvolací soud, ke kterému se chce Žáček odvolat. Soudkyně Novotná přitom bude muset sama řešit ještě reciproční žalobu Pokorné, která chce, aby soud sbírku vydal jí.

Muzeum vzniklo v roce 2015 na jednom z nejatraktivnějších míst v Praze – Královské cestě nedaleko Karlova mostu. Kromě celistvé kolekce výrobků „jáblíčkářské“ firmy, včetně některých prototypů, shromáždilo i řadu artefaktů ze života vizionáře a jejího zakladatele Steva Jobse. Například věrnou repliku motorky, na které jezdil, či jeho oblečení. 

Spory přitom umožnilo i to, že se Žáček k vlastnictví muzea, respektive jeho exponátů, veřejně nepřiznal. I v propagačních materiálech muzea bylo tehdy uvedeno, že patří „soukromému sběrateli, který si přeje zůstat v anonymitě“. Žáček připouští, že možná byla chyba, že se zpočátku ke sbírce nehlásil. Nechtěl prý příliš veřejně vystupovat. „Navíc mi připadalo, že neznámý sběratel tomu bude dávat větší punc tajemnosti,“ vysvětlil již dříve pro HN.

Žáček se svojí asistentkou Sandrou Pokornou tvořili pár osm let, než se počátkem roku 2020 bouřlivě rozešli. A v červenci Žáček zjistil, že celá sbírka z muzea zmizela a zůstaly jen prázdné a částečně poničené vitríny či uřezané kabely trčící ze zdí.

Takřka sto beden s exponáty pak policisté po několika dnech objevili v prostorách bývalého atomového krytu v areálu firmy na okraji Prahy, kterou vlastnil otec Pokorné. Policie kvůli krádeži zahájila trestní řízení, v němž podezřívala Pokornou ze zpronevěry. Nakonec ale případ odložila s tím, že případ si musí vyřešit oba dva aktéři sami mezi sebou v civilním řízení. A se souhlasem státního zastupitelství uložila rozsáhlou sbírku do soudní úschovy.

Nejen sbírka, ale i bitcoiny

Bývalí partneři od té doby vedou řadu sporů. Kromě vydání sbírky ze soudní úschovy Žáček také žaluje Pokornou o vrácení 23 bitcoinů, které si uschoval na jejím účtu – jejich současná hodnota je 29 milionů korun. Na odvolací verdikt pak také čeká spor o zaplacení nájemného za zapůjčení Žáčkovy sbírky nadaci v čele s Pokornou.

Nicméně spory by mohly skončit, kdyby Žáček přistoupil na nabídku smíru, který během prázdnin navrhl právní zástupce Pokorné Jan Hrnčár. Když prý Žáček vůči její klientce stáhne všechny žaloby, do budoucna nebude mít žádné nároky a zaplatí jeho klientce jeden a půl milionu korun, tak již nebudou bránit ve vydání sbírky ze soudní úschovy.

Podle Žáčkova advokáta Roberta Cholenského ale nabídka nemá logiku a je to ve skutečnosti výpalné, na které odmítají přistoupit. „Tvrdí, že jim patří něco, co má podle znaleckého posudku hodnotu hodně přes sto milionů korun, a chtějí se toho vzdát za méně než jedno procento této hodnoty,“ řekl. Sám Hrnčár se ke sporu i nabídce odmítl pro HN vyjádřit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist