Evropa se po ruské invazi na Ukrajinu snažila odstřihnout od ruských energií, zejména plynu. Dražší dovoz z jiných zemí ale nutí řadu států včetně Česka, aby se k ruskému plynu opět vrátily. Zatímco loni se podařilo dovoz ruského plynu do České republiky snížit na nulu, letos jeho import přes Slovensko opět roste, uvádí agentura Bloomberg.

Důvodem je, že obchodníci s plynem nyní nakupují z Ruska kvůli vysokým poplatkům za přepravu suroviny, které si účtuje Německo. „Ruský plyn proudí do České republiky, protože to dává ekonomický smysl,“ sdělil agentuře Bloomberg Dominik Rusinko, analytik Československé obchodní banky. „Jedním z důvodů je poplatek ve výši 2,5 eura za megawatthodinu, který zavedlo Německo,“ dodal.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak výrazně zdražují německé poplatky cenu plynu.
  • Proč ruský Gazprom přestal dodávat plyn do Rakouska.
  • Jak Česká republika využívá kapacitu pronajatých terminálů na zkapalněný plyn.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se