Rozloha Dánska je o něco větší než polovina Česka a zhruba stejný poměr panuje v počtu obyvatel. V zemi však žije zhruba stejně krav jako tady a prasat dánští zemědělci, považovaní ve svém oboru za světovou špičku, chovají podle dat Eurostatu téměř desetkrát více než ti čeští. Zároveň má skandinávská země jeden z největších podílů obnovitelné energie na spotřebě v Evropě.
Proto není zas tak překvapivé, že kabinet premiérky Mette Frederiksenové přistoupil k přelomovému kroku. Království jako první na světě schválilo od roku 2030 zpoplatnění produkce emisí zemědělských zvířat. Vláda se na tom dohodla po týdnech trvajících jednáních se zástupci politických stran, odborů, zemědělských organizací i ekologů.
Co se dočtete dál
- Kolik zaplatí dánští chovatelé za metan zvířat.
- Kolik může tamní vláda na zpoplatnění produkce metanu vybrat.
- Kolik emisí produkují chovy v Dánsku a v Česku.
- Kolik by teoreticky mohl na obdobné dani vybrat český stát.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









