Černé krabičky s klíči na fasádách domů, které používají poskytovatelé krátkodobých pronájmů, jsou již delší dobu trnem v oku části obyvatel Říma, Milána nebo Florencie. Tamní obyvatelé je považují za symbol tzv. overturismu. V toskánském městě boxy na domech proto jejich odpůrci nedávno přelepili červenými páskami ve tvaru X s nápisem „Zachraňme Florencii pro život v ní (Salviamo Firenze X viverci)“.
Majitelé pronajímaných nemovitostí své hosty často ani nepotkají. Pouze jim předají kód, se kterým si turisté otevřou byt nebo dům. Právě na tento způsob ubytování přes platformy Airbnb nebo Booking míří oběžník, který na konci listopadu vydalo italské ministerstvo vnitra. V něm uvedlo, že registrace hostů na dálku je v podstatě nezákonná, protože se neshoduje s platnými vyhláškami. Majitelé by měli naopak podle zákona hosty registrovat osobně a následně jejich údaje do 24 hodin předat na policii.
To ale je pro řadu krátkodobých pronajímatelů komplikace. A dopady to navíc může mít také na české majitele nemovitostí, kteří po většinu roku v Itálii nebydlí.
Co se dočtete dál
- Jak to s regulací ve skutečnosti je.
- Jak se to může dotknout lidí, kteří nemovitosti pronajímají nebo si chtějí nemovitost krátkodobě pronajmout.
- Kromě Itálie zavádí nová pravidla také Španělsko. Co od nich očekávat?
- Budou Češi kupovat méně nemovitostí v těchto zemích?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.