Slovenský premiér Robert Fico se zřejmě definitivně rozhodl vyrazit na Východ a strhnout s sebou celé Slovensko. Ve dnech, kdy se blíží kritické chvíle ohledně podpory bojující Ukrajiny, se v Bruselu v podstatě za každou cenu dožadoval levného ruského plynu a hrozil tuto podporu oslabit.
Ve hře je podle Fica zastavení pomoci Kyjevu, omezení dávek pro uprchlíky a zopakoval i možnost ukončení dodávek elektřiny nebo použití slovenského veta v EU ve věcech týkajících se Ukrajiny.
V těchto výhrůžkách už to není onen vypočítavý, mazaný a zkušený politik, jímž byl Robert Fico přinejmenším do roku 2018, kdy musel odstoupit po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Z Fica se stal sólový hráč, který je ochoten být třeba i ruskou loutkou, jen aby se udržel u moci a zajistil si beztrestnost.
Slovenská vláda může udělat vše, čím Fico hrozí. Dostane se tak ale do izolace spolu s Maďarskem, jehož vládce Viktor Orbán je Ficovým vzorem. Ten ovšem svoji hru hraje mnohem mazaněji.
Kupříkladu ona elektřina. Ze čtyř sousedních států EU šlo loni na Ukrajinu nejvíc elektřiny z Maďarska. Na druhém místě bylo Slovensko. Zastavení dodávek elektřiny ze Slovenska na Ukrajinu je navíc technicky dost složité, protože by to znamenalo ohrožení stability celého středoevropského systému. A Bratislava by se připravila po zmizelých poplatcích za tranzit plynu o další peníze.
Fico tvrdí, že při návštěvě v Moskvě dojednal dodávky levnějšího plynu. Neměl s sebou ale žádného vládního experta, který se v tom vyzná, a nevysvětlil ani, jak toho vůbec dosáhl a jaké jsou parametry údajné dohody. Obecně je cena ruského plynu v EU porovnatelná s cenou jinde dostupných zdrojů, které SPP, slovenský státní obchodník s plynem, našel a dojednal.
Levný ruský plyn neexistuje. Ficova vláda zanedbala jednání, říká bývalý slovenský ministr hospodářství
Ukrajinci Ficovo vztekání nenechávají bez odezvy. Rozhodli se své západní sousedy svým způsobem trollit. V ukrajinském parlamentu se tento týden objevil návrh zákona, který by zakazoval v době válečného stavu tranzit ruské ropy a plynu přes Ukrajinu. Zatím ho předložili jen poslanci opoziční strany exprezidenta Petra Porošenka a není v oficiálním procesu tvorby zákonů, lze si to ale vyložit jako pohrůžku Slovensku a Maďarsku. Zatímco od prvního ledna na Slovensko žádný ruský plyn neproudí, ropa teče ropovodem Družba do Evropy a měla by podle platné smlouvy téct až do roku 2029.
Připomeňme, že Rusko za prodej této ropy dostává podle agentury Ukrinform šest miliard dolarů ročně. Tyto peníze může Moskva využít na financování války, stejně jako obdobnou sumu, kterou získávala za prodej plynu prostřednictvím tranzitu přes Ukrajinu.
Zastavení dodávek ruské ropy by pro Slovensko a Maďarsko byl na rozdíl od plynu skutečně problém. Zatímco Česko má od letošního roku jak kapacitu, tak upravené rafinerie na dodávky odjinud, Slováci, kteří mají jedinou rafinerii Slovnaft v rukou maďarského MOL, ne. Na neruskou ropu má být rafinerie připravena až v roce 2027. O peníze za tranzit by také přišel státní podnik Transpetrol.
Vypadá to tak, že se Ficovi situace v zemi stále víc vymyká z rukou. Musí vysvětlovat svoji tajnou dovolenou v luxusních apartmánech ve Vietnamu. Už několik dní nefunguje katastr nemovitostí, který zablokovali hackeři. Šaráda kolem sporu s Ukrajinou pomáhá tyto problémy překrýt.
Premiér jde ale dál. Tvrdí, že chce změnit zahraničněpolitickou orientaci země. Inspiruje ho k tomu prý situace v různých evropských zemích s tím, že se chce vyhradit vůči Bruselu. S voliči a vlastně celou zemí komunikuje hlavně právě pomocí videí na sociální síti Facebook, kde mu podle analýzy slovenského Denníku N podporu poskytují i různé prapodivné „východní“ účty.
Robert Fico prostě zamířil nepokrytě a zároveň politicky dost nešikovně směrem ke stepním euroasijským autoritářským režimům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist