Pomůžu naší zemi, aby se uzdravila, všechno vyřešíme. Budu bojovat za všechny Američany. Bude to zlatá éra Ameriky! Tak znějí nejcitovanější věty, které pronesl 20. ledna v rotundě Kapitolu nový prezident Spojených států amerických Donald Trump. Když se v tom samém projevu opakovaně přihlásil k odkazu prezidenta Williama McKinleyho, který proslul zvyšováním cel na ochranu domácích firem a územní expanzí, a zároveň ale vládl v době, kdy se nejvíce dařilo nejbohatším Američanům, začali se mnozí ptát: bude profitovat celá země, nebo opět jen vyvolení, jako koncem 19. století, kterému se tak přezdívá pozlacený věk?

Éra mohutného industriálního rozmachu od roku 1870 až do konce 19. století, jejíž součástí byl i McKinley, měla totiž i své stinné stránky. Koncentrace bohatství v rukou několika vyvolených dosáhla extrémních rozměrů – John D. Rockefeller ovládal ropný průmysl, Cornelius Vanderbilt železnice a Andrew Carnegie dominoval ocelářství. Rovněž během Trumpovy inaugurace si nešlo nevšimnout, že mezi nejbližšími hosty stáli byznysmeni, kteří sice už nevládnou oceli a ropě, ale mají pod palcem většinu digitálního bohatství. V rotundě Kapitolu se tak setkali Elon Musk (Tesla), Mark Zuckerberg (Meta), Jeff Bezos (Amazon), Tim Cook (Apple) a Sundar Pichai (Google).

Zatímco pojem „zlatý věk Ameriky“ zní lákavě, historie už tento narativ dávno demaskovala. Satirická kniha Marka Twaina a Charlese Dudleyho Pozlacený věk odhalila pozlátko doby, která sice přinesla bohatství úzké elitě, ale běžným Američanům zanechala nejistotu a vykořisťování. Je pochopitelné, že mnozí Američané cítí obavy.

Zatímco dříve se Trump rád odkazoval na sedmého prezidenta USA Andrewa Jacksona, nyní si jako vzor vybral McKinleyho. „Prezident McKinley učinil naši zemi velmi bohatou skrze cla a talent,“ prohlásil Trump ve svém projevu. Jak moc se ale jeho odkaz skutečně promítne do ekonomické reality současné Ameriky?

Jeden Havaj, druhý Grónsko

McKinley byl prezidentem na sklonku devatenáctého století, kdy USA zažívaly prudký ekonomický růst podpořený rostoucí produktivitou, vysokou imigrací a expanzí na západ. „Jakým způsobem se Trump přesně stal fanouškem McKinleyho, není úplně jasné. Možná se o něm někde dozvěděl a jeho politiky se mu zalíbily natolik, že je teď kopíruje. Možná to bylo naopak a oblíbil si ho, když zjistil, jak se jejich politiky podobají. Současná Trumpova prohlášení jsou McKinleymu opravdu zásadně podobná,“ říká Jaroslav Borovička, ekonom z New York University.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Co si slibují představitelé velkého byznysu od Donalda Trumpa.
  • Ovládnou Ameriku stejně jako magnátí na konci 19. století.
  • V čem se podobá Trumpova politika a jeho vzoru Williama McKinleyho.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Více informací ze světa ekonomiky, investic, technologií, práva či lifestylu si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.