Trend postupného snižování úrokových sazeb v ekonomice setrvává. Úrokové sazby snižuje ČNB, zlevňují hypotéky a klesají také výnosy na spořicích účtech. Jeden bankovní produkt se však poklesu sazeb vzpírá – stavební spoření, přesněji řečeno jeho spořicí část.

Nejde jen o to, že sjednaná smlouva o stavebním spoření má úroky fixované na dobu nejméně šesti let. Ani u nových smluv nesahají spořitelny ke snižování sazeb. Výnos ze stavebního spoření neklesá, naopak občas pozorujeme posun opačným, pro klienty pozitivním směrem.

Nejlepší stavební spoření zhodnotí vklady klientů více než čtyřmi procenty ročně (4,6 % p. a.). A to po odečtení všech poplatků a daní. Takové výnosy již na spořicích účtech nevidíme. Sazby těch nejlepších spořicích účtů končí u čtyř procent, a to před zdaněním. Navíc spořicí účty jsou sice flexibilní a umožňují s penězi libovolně nakládat, ale na rozdíl od stavebního spoření mohou úrokové sazby kdykoli změnit.

Proč tedy stavební spořitelny nabízejí tak vysoké výnosy? Pro odpověď stačí pohled do jejich bilance. Poskytnutých úvěrů je víc než vkladů, stavební spořitelny jsou již několik let čistými dlužníky. A rozdíl mezi půjčkami a depozity se zvětšuje. Na jedné straně je to dáno pozitivním růstem úvěrů. Stavebním spořitelnám se daří rozvíjet úvěrový obchod a s tím roste i objem úvěrů v bilanci. Problémem jsou však klesající vklady klientů, které slouží jako zdroje pro toto úvěrování.

Příčinou odlivu depozit je vývoj úrokových sazeb v minulosti. Ekonomika zažila dlouhé období extrémně nízkých úrokových sazeb, které skončilo v roce 2021. Stavební spořitelny v té době nabízely úroky poplatné aktuální situaci – tedy podstatně nižší než dnes. Nabízené zhodnocení, které bylo atraktivní v době nízkých sazeb, nemůže konkurovat dnešním podmínkám. Ale smlouvy o stavebním spoření, které byly v té době uzavřeny, jsou v portfoliích spořitelen dodnes. A majitelé tyto smlouvy ukončují co nejdříve po uplynutí šestileté vázací doby, nutné k zachování nároku na státní podporu.

To je nový trend, který pozorujeme od roku 2022. Dříve, když se úrokové sazby na trhu měnily jen velmi málo, nechávali střadatelé své smlouvy o stavebním spoření v platnosti déle než povinných šest let. Prudký růst úrokových sazeb v roce 2022 způsobil, že nedávalo ekonomický smysl ponechávat v platnosti starou smlouvu o stavebním spoření s nízkým úrokem. Mnohem výhodnější bylo smlouvu ukončit a peníze převést na spořicí produkt, který již reflektoval aktuální vysoké úrokové sazby. Ať už to byl spořicí účet, nebo nová smlouva o stavebním spoření. Nově sjednané účty nabízely podstatně vyšší zhodnocení.

Důsledkem je zkrácení průměrné doby spoření spojené s odlivem vkladů ze stavebních spořitelen. V roce 2022 jsme zažili prudký růst úrokových sazeb a stavebním spořitelnám začal klesat objem vkladů. Dnes sice úrokové sazby klesají, ale velmi pomalým tempem. Stále platí, že smlouvy o stavebním spoření uzavřené před šesti roky mají úroky sjednané v době nízkých úrokových sazeb, které těm dnešním nemohou konkurovat. Silná motivace ukončit stavební spoření co nejdříve po uplynutí šestileté vázací doby tedy zůstává a objem depozit u stavebních spořitelen klesá.

Snížení státní podpory, které přišlo v roce 2024, nebylo bezprostřední příčinou dlouhodobého poklesu vkladů. Ale nepochybně přispělo k posílení trendu. V důsledku retroaktivního účinku zákona začaly i dříve uzavřené smlouvy dostávat nižší státní podporu, což zvýšilo rozdíl mezi jejich zhodnocením a aktuálním trhem. Zásah státu do stávajících smluv nepochybně také ovlivnil důvěru veřejnosti a snížil ochotu uzavírat nové smlouvy.

Stavební spořitelny chtějí doplnit chybějící vklady potřebné pro další úvěrovou expanzi. Retenční nabídky, usilující o zpomalení odlivu vkladů, mají jen omezenou účinnost. Stavební spořitelny jdou proto cestou akvizice nových střadatelů, kteří postupně, během šestiletého cyklu, budou navyšovat své vklady. A to je hlavní důvod, proč nabízejí tak vysoké zhodnocení. Výnos ze stavebního spoření musí být natolik vysoký, aby se vyrovnal s konkurencí jiných spořicích produktů na trhu i s narušením důvěry v důsledku nedávného snížení státní podpory.

Autor je nezávislý konzultant, zakladatel Stavebky.cz a přednáší na VŠE

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist