Nové administrativní budovy si v posledních třech letech až na naprosté výjimky troufli začít v Praze stavět jen developeři, kteří na ně měli dohodnuté nájemce. Letos by se to mělo změnit. Developer Crestyl pro svůj projekt Boka Pankrác ještě s nikým nájemní smlouvu nepodepsal, ale je odhodlaný letos zbourat dvě staré budovy mezi stanicemi metra Pražského povstání a Pankrác a nahradit je novostavbou. 

„Objekty jsou již vyklizeny, jejich demolice proběhne ve třetím čtvrtletí tohoto roku, samotná výstavba na ni bude přímo navazovat,“ řekla Lenka Preslová, obchodní ředitelka pro komerční nemovitosti v Crestylu. Ta investici do projektu, jenž kromě kanceláří nabídne i obchodní parter, vyčíslila na 1,5 miliardy korun. Crestyl už podle Preslové intenzivně jedná o pronájmu budovy s možnými zájemci.

Nájemci budovy Boka Pankrác budou moct využívat velké kaskádovité terasy
Nájemci budovy Boka Pankrác budou moct využívat velké kaskádovité terasy
Foto: Archiv společnosti Crestyl

Novostavba vyroste přímo u zastávky tramvaje Kotorská. Nabídne 11 tisíc metrů čtverečních kanceláří pro více než tisícovku lidí a 3700 metrů čtverečních ploch pro služby a obchody včetně supermarketu.

„Projekt Boka je ideální například pro finanční instituce, ale i společnosti s potenciálním růstem, protože je modulární a interiér lze snadno přizpůsobovat,“ řekla Preslová s tím, že jeho výhodou je dobrá dopravní dostupnost a zároveň klid.

Passerinvest i Skanska

Nové kanceláře plánuje letos začít stavět v Praze také Skanska. Developer se ještě nerozhodl, zda upřednostní projekt Key na Pankráci, nebo Mercury v Holešovicích. Key Pankrác je oproti projektu Boka od Crestylu více než dvojnásobný co do velikosti.

„Finální rozhodnutí bude záležet na dalším vývoji poptávky a preferencích potenciálních nájemců,“ uvedla Jana Prokopová, ředitelka pronájmů a správy komerčních aktiv ve společnosti Skanska.

„Na trhu komerčních nemovitostí bude poptávka převyšovat nabídku. Kvůli omezené výstavbě v posledních letech je v Česku, a zejména v Praze, aktuálně nedostatek moderních kancelářských budov,“ dodala Prokopová. Firmy, které potřebují velké prostory splňující nejpřísnější ESG standardy, podle ní dnes nemají příliš na výběr. A Skanska, která patří mezi průkopníky udržitelné výstavby, tuto situaci vnímá jako příležitost.

Spekulativně, tedy bez dopředu dohodnutých nájemců, začala stavět loni na jaře společnost Passerinvest Group byznysmena Radima Passera svůj komplex Hila na Brumlovce a letos se chystá spustit výstavbu kancelářské budovy Sequoia v areálu bývalých jatek Interlov na Roztylech.

„Boka Pankrác je po Passerovi další vlaštovkou,“ komentoval Petr Kareš, vedoucí oddělení zastupování nájemců v poradenské firmě iO Partners. „Logika je jednoduchá, moc se nestaví a v dalších dvou letech bude znát mezera v dodávce nových kanceláří na trh. Odvážnější developeři si říkají, že když dnes začnou, za dva roky budou mít hotový produkt,“ dodal.

Letos by se mělo v Praze dokončit pouze 24 600 metrů čtverečních nových či rekonstruovaných kanceláří. Ukazují to data sdružení realitních poradců Prague Research Forum. To je méně, než kolik jich pražský trh absorboval v loňském čtvrtém kvartále.

Intenzivní výstavbu aktuálně režíruje developer Sekyra v projektu Smíchov City, ale rozestavěné kanceláře jsou už zamluvené. Moderní centrálu na Smíchov přesune Česká spořitelna a zbývající kancelářské objekty podle dřívějších informací HN obsadí skupina ČEZ.

V důsledku omezené výstavby v prosinci klesla neobsazenost pražských kanceláří na 7,3 procenta. To sice považují makléři za zdravou hodnotu, ale velké společnosti dnes nemají dostatečný výběr pro plánované stěhování.

 Pronajímatelé na koni

„Nájemné v kancelářských prostorách se v uplynulém roce stabilizovalo, ale vzhledem k omezeným možnostem relokací bude v nadcházejících měsících čelit dalšímu tlaku na růst,“ komentovala Jana Vlková, odbornice na kanceláře v poradenské společnosti Colliers. „Výsledkem bude trh s kancelářskými prostory, na němž bude v pozici silnějšího pronajímatel než nájemce.“ 

Za pronájem kanceláří v budově Boka Pankrác Crestyl požaduje 21–24 eur za metr čtvereční a měsíc plus poplatky. V této části Prahy byla přitom donedávna obvyklá cena pod 20 eury, vyšší sazby byly výsostí jen nejužšího centra metropole a nejžádanějších lokalit.

„V částech Smíchova nebo Karlína se nájemné v nejbližších letech dostane na úroveň 22–24 eur za metr čtvereční a měsíc, jinak jejich výstavba při nárůstu cen stavebních prací developerům nebude ekonomicky fungovat,“ řekl Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group.

Na nejlukrativnějších parcelách staví vedle Sekyra Group také Penta Real Estate. Ta chce letos začít stavět administrativní centrum v Hybernské ulici na místě dřívější budovy pošty. Pronájem tam bude stát přes 30 eur za metr čtvereční a měsíc, řekl HN už dříve ředitel společnosti David Musil. Penta má v centru Prahy ještě další projekt na pozemcích po brutalistním komplexu Transgas na Vinohradské ulici, ten rozvíjí společně s realitní firmou PSN.

Developerům nahrává do karet i to, že se oživuje také investiční trh. „Nejistota, jestli po dokončení budovu prodají a za kolik, se začíná trochu vytrácet,“ podotkl Kareš.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist