Stojí méně než polovinu obdobných západních zbraní a část z nich jezdí na osmikolovém českém podvozku Tatra. Jedna konkrétní houfnice 45. brigády za den vystřelí sto až sto dvacet ran a za rok v boji zlikvidovala více než dvě stovky cílů. Samohybná houfnice 2S22 Bohdana je jedním z technologických hrdinů už tři roky trvající ukrajinské obrany proti ruské invazi. „Nejtěžší je trefit se do několika útočných skupin (nepřítele), které se pohybují z několika směrů najednou,“ vysvětloval Ruslan, velitel jedné z těchto houfnic 45. brigády, serveru Defence Express.
Před třemi lety bylo na světě několik prototypů této zbraně, dnes jich ukrajinské firmy vyrábějí patnáct až dvacet měsíčně a na světě už je i její inovovaná verze B. I když se válka na Ukrajině prezentuje nejvíc jako válka dronů, kterých ukrajinské továrny chrlí více než milion a půl ročně, je to právě dělostřelectvo, které je pořád klíčovým faktorem, jenž čím dál vyčerpanějším Ukrajincům pomáhá zadržovat ruský útok.
Vývoj a výroba Bohdany a dalších domácích zbraní udělaly z Ukrajiny obří zbrojovku. Ani to však nestačí a Kyjev i tři roky od ruského vpádu potřebuje pomoc západních spojenců.
Co se dočtete dál
- Jak tlačí USA na Kyjev, aby uzavřel mír.
- Kde se snaží Evropa najít pomoc.
- Jaké podmínky pro příměří si klade Moskva.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.