Grandiózní pokus o redukci amerických celostátních úřadů dospěl do fáze, kdy miliony federálních zaměstnanců nevědí, koho poslouchat. Zda Elona Muska, který jim o víkendu dal befel shrnout do pěti bodů, co dělali minulý týden, nebo vedení svých organizací, z nichž část nařídila e-mail s požadavky ignorovat.

Musk, šéf Tesly, SpaceX i řady dalších firem, jejichž byznys ovlivňuje stát svými regulacemi, přitom nezastává žádnou formální pozici ve vládě a není ani šéfem v lednu formalizovaného Úřadu pro zefektivnění vlády (Department of Government Efficiency, tedy DOGE). Je ovšem klíčovým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a ten ho stále podporuje, ač ne bezvýhradně. V pondělí, kdy měl Muskův deadline stanovený jen dva dny předtím vypršet, prohlásil, že jeho e-mail byl „docela geniální“ a že každý, kdo neodpoví, je „napůl vyhozen nebo vyhozen“. To je jen mírné změkčení Muskova ultimáta, podle kterého nedoručení odpovědi bude pokládat za rezignaci.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Které instituce se postavily proti Muskovu nařízení?
  • Co na to Trump?
  • Jakou možnost zaměstnanci federální vlády mají?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.