Ta námitka padne při každé debatě se zapáleným zastáncem aut se spalovacím motorem, který má obavu z přechodu na elektromobil: „Ale já nechci čekat věky u nabíječky! U benzinky natankuju za pár minut a můžu jet další stovky kilometrů.“ Po generace zažité zvyky část řidičů prostě nedokáže odhodit a požaduje od plně elektrických aut stejné vlastnosti, jaké mají vozy s velkými nádržemi na uhlovodíková paliva.

Roky to vypadalo, že jsou takové nároky nesplnitelné. Pokusy s výměnou baterií systémem kus za kus ve většině zemí ztroskotaly na vysokých nákladech na infrastrukturu a nezájmu zavedených výrobců. Nápad sice sem tam někdo opráší, ale cesta k tržnímu úspěchu nevypadá zrovna schůdně.

Výkon nabíječek sice postupně rostl, ale i když dnes do baterie posílají stovky kilowattů, je to stále pomalejší než tankování. Ke srovnání kroku je potřeba skok ještě o jeden řád výš.

A ten se právě stal realitou.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaká technika se skrývá za šifrou „super e-platform“.
  • Z čeho pramení síla BYD, automobilky, jejíž produkty byly Evropanům ještě před 15 lety spíš pro smích?
  • Jak hluboké kořeny právě zapouští v Evropě?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.