Pokud se dá říci, že Ukrajinci za tři roky války s Ruskem někde opravdu vyhráli, tak to bylo v Černém moři. Kombinací chytré taktiky a využití námořních dronů a raket vytlačili ruské námořnictvo z Krymu a znemožnili mu operovat v západní části moře, kde pak otevřeli své obchodní cesty pro klíčové komodity – potraviny a ocel.

O tohle vítězství je nyní připravuje Američany dojednaná dohoda o příměří, která má Rusku umožnit obnovit obchodní plavbu z Černého moře. Rusko si k tomu navíc stanovilo řadu podmínek, které míří směrem ke zrušení sankcí, jež ruskou ekonomiku dost bolí – například nemožnost být součástí mezinárodního platebního systému SWIFT.

Jinými slovy, Rusko v podstatě za nic dostává velmi mnoho, aby si zajistilo další příjem pro svoji válečnou mašinerii.

Něco podobného se odehrává kolem příměří týkajícího se útoků na energetickou infrastrukturu. V seznamu zařízení, na která by se nemělo útočit, například Rusové zahrnuli Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou okupují od prvních týdnů války, k níž budují připojení do své sítě a kterou označují za ruskou.

V případě moře Kreml hraje podobnou hru jako v energetice. Rusové už v roce 2023 opustili Tureckem domluvenou iniciativu o vývozu ukrajinských potravin. Během války také dost poničili infrastrukturu ukrajinských přístavů.

Ukrajinci už přistoupili na návrh příměří bez podmínek, zatímco Rusové si neustále v duchu staré sovětské vyjednávací taktiky kladou nové a nové podmínky, aby své partnery udržovali v napětí. A když vidí, že nezkušení američtí vyjednavači, kteří někdy vypadají jako dost velcí diletanti, přejímají jejich argumentaci, tak přitlačují na pilu.

Evropané, kteří by možná vyjednávali trochu jinak, u stolu nesedí, i když třeba zrušení sankcí je téma, které se přímo členů EU týká. Tak zatímco mluvčí Evropské komise ve středu uvedl, že podmínkou zrušení sankcí by mělo být stažení ruských jednotek z Ukrajiny, americký vyjednavač Steven Witkoff mluvil po návštěvě Moskvy – zjevně očarován Putinem – o ruských regionech a ruské jaderné elektrárně jako o hotových věcech.

Problém dnešního světa je, že Evropa na rozdíl od Američanů není schopna podpořit svoje podmínky a požadavky jak jednotným politickým postojem, tak nějakou hmatatelnou vojenskou nebo ekonomickou silou. V Paříži se sice ve středu opět setkávala koalice ochotných, tedy skupina států podporujících Ukrajinu, ale další a další prohlášení politiků Ukrajincům nové dodávky zbraní nebo náhradu za spojení Starlink nespolehlivého Elona Muska nezajistí.

V případě Černého moře pak ještě celou situaci komplikuje vztah s Tureckem, které je se svojí armádou a zbrojním průmyslem pro obranu Evropy klíčovou zemí. Jeho vládce Recep Erdogan ale právě zatčením lídra opozice a potlačováním jejích protestů ukazuje, že ho výzvy k tomu, aby respektoval demokratická pravidla, nějak příliš nezajímají. Opět, Evropané mají vůči Ankaře jen slabé páky a budou s ní muset vyjednávat podobně složitě jako v roce 2015. EU tehdy v podstatě Erdogana uplatila, aby zadržoval vlny uprchlíků ze Sýrie a dalších států.

Trumpovo vidění světa je postavené na dělání dohod mezi nejsilnějšími hráči bez ohledu na ty ostatní. Vypadá to, že bude při jednáních schopen a ochoten obětovat velmi mnoho, aby s Ruskem uzavřel jakoukoliv dohodu, kterou bude moci doma prodat jako splnění volebního slibu o míru. A Putin ho do ní zkušeně tlačí za pro Rusko výhodných podmínek.

Dohoda s Ruskem by ale byla jen předstupněm k ještě většímu dealu, o němž se mluví v expertních kruzích zatím spíš potichu – s Čínou. V tomto případě by se obětí stal Tchaj-wan a znamenalo by to definitivní konec mezinárodního řádu ustaveného po druhé světové válce a opřeného o vizi mezinárodního práva, které státy dobrovolně (více či méně) dodržují, protože je to pro ně v konečném důsledku výhodné.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist