Vláda plánuje od příštího roku zvednout limity cen, které hradí nájemce bytu, a nikoliv jeho majitel. Rodiny žijící v pronajatých bytech si tak připlatí na drobných opravách. O polovinu se zvednou jak ceny za dílčí zákroky malíře, instalatéra nebo elektrikáře, tak i celkový roční limit. Zároveň se tyto hodnoty budou každoročně automaticky zvedat podle míry inflace.

Nyní platí už deset let staré pravidlo, že nájemce bytu hradí veškeré opravy do tisíce korun. Roční úhrn úhrad za opravy přitom nesmí překročit hodnotu 100 korun za metr čtvereční bytové plochy. Nyní se tato čísla zvednou na 1500 a 150 korun. U bytu s plochou 80 metrů si tak domácnost může připlatit na drobných opravách až čtyři tisíce korun ročně. Ministerstvo pro místní rozvoj coby předkladatel úpravy říká, že reaguje na vývoj cen v uplynulých letech. „Nejde tedy přímo o zvyšování finanční účasti nájemce, ale o zohlednění inflačních vlivů,“ stojí v návrhu.

Částky se navíc budou po zavedení vládního nařízení zvedat automaticky. Resort navrhuje přidat takzvanou inflační doložku neboli automatickou valorizací uvedených limitů o roční nárůst cen. „Aby nedošlo k pochybnostem ohledně výše valorizované částky, nájemníci i majitelé ji do konce roku najdou na webu ministerstva v sekci bytové politiky,“ uvedla mluvčí místního rozvoje Karolína Nová. Kabinet počítá s účinností od ledna příštího roku. Pokud v následujících dvanácti měsících vzrostou ceny o tři procenta, zvedne se cena za opravu, kterou hradí nájemce bytu, na 1545 korun.

Pokud se v bytě provádí několik oprav, které spolu souvisejí a časově na sebe navazují, je podle návrhu rozhodující součet nákladů na související opravy. Tři související opravy po 1200 korunách proto hradí majitel bytu, nikoliv nájemník. Do jejich ceny se ale nezapočítávají náklady na dopravu.

Pro majitele bytu to bude zároveň znamenat potřebu upravit nájemní smlouvy, pokud v nich mají uvedené konkrétní částky, tedy současných tisíc a sto korun. Expertka na bytové právo advokátka Martina Urbanová říká, že na to postačí dodatek ke smlouvě, který navíc není potřeba řešit okamžitě po vydání vládního nařízení. „Stačí to udělat například při změně doby nájmu,“ míní advokátka.

Navíc podle ní bývá běžné, že řada majitelů už má ve svých smlouvách vyšší limity, na kterých se dohodla s nájemníky. „Dnes za tisíc korun nic neopravíte a nájemci s tím souhlasí. Já dávám do smluv obvykle tři tisíce, což je tak akorát na výjezd servisního technika,“ uvedla Urbanová pro HN.

Někteří majitelé domů naopak uvedené možnosti při drobných opravách bytu nepoužívají a hradí je všechny. „Navýšení je pro řadu majitelů posun dobrým směrem, ale třeba já tento limit vůbec nevyužívám,“ uvedl předseda Občanského sdružení majitelů domů Milan Krček. Podle něj je sledování a přepočítávání drobných částek vynaložených na opravy spíše komplikací. „Pokud si majitel svého bytu váží, tak obvykle ví, koho na opravy přizvat, aby věděl, kdo a co mu do bytu montuje. Pokud to necháte na nájemníkovi, tak nikdy nevíte, jestli nespláčete na výdělkem,“ popsal Krček pro HN.

Také Nová potvrzuje, že především drobní majitelé toto nařízení nevyužívají a opravy řeší na základě domluvy s nájemníkem. „O tato ustanovení se opírají především obce,“ řekla. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist