Když americký prezident Donald Trump oznámil 90denní odklad „recipročních“ cel, svět vydechl úlevou jen krátce. Právem. Rozhodnutí přineslo jednu dobrou zprávu proti plejádě špatných. Dobrou zprávou je, že i Bílý dům musí naslouchat signálům z trhů, byť o pár dní dříve tvrdil, že ho nezajímají. Finanční rozvrat by ani prezident USA nemusel ve své funkci ustát.

Mezi špatné zprávy naopak patří zdůvodnění celního odkladu. Nejde jen o snahu vzbudit zdání, že se vše odehrálo v souladu s geniálním plánem, čemuž uvěří snad jen skalní Trumpovi obdivovatelé. Hlavní je sdělení, že se USA svého plánu nevzdávají, ale chtějí nechat trhům čas záměr vstřebat, aby se příště vyvarovaly přestřelení reakce.

Negativní pro Evropu je rovněž nastavená celní asymetrie. USA nadále uplatňují nová cla na ocel, hliník a auta ve výši 25 procent, jakož i 10 procent na jiné zboží. EU naopak svá odvetná opatření pozastavila. Dohady navíc kolují nad novou zátěží USA při dovozu léčiv.

Za třetí, varující se zdá být stav obchodní války USA s Čínou. Ta přešla v horkou fázi již dosažením cla 54 procent na straně USA, které je za hranicí umožňující smysluplnou obchodní výměnu. Další přihazování procent do celní aukce na 84, 125 či 145 už neznamená víc než mediální show. Bez ohledu na dočasné osvobození části elektroniky od cel válka zásadně ovlivní globální zpracovatelské řetězce ve třetích zemích.

S ohledem na uvedené je s podivem, kolik nadějí vkládají státníci do dalších jednání s USA. Pravda, Trump se k jednáním staví ochotně, ovšem nalezení win-win řešení bude bránit sama podstata celního tornáda z USA. Tou je podle veřejně dostupných informací experiment sociálního inženýrství s cílem zvýšit bohatství Američanů na úkor zbytku světa. Jeho provedení a ověření nefunkčnosti zabere čas. Souhlasit s bezcelním obchodem, o který usilují EU a další země, by pro USA fakticky znamenalo uvedeného experimentu se vzdát.

Zatímco se tedy politici chystají na svou těžko uskutečnitelnou misi, dolarová aktiva kumulují ztráty. V čemž spočívá naděje věcí příštích.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist