Viktor Orbán je oprávněně považován za ideového i praktického vůdce odpůrců liberální demokracie v rámci Evropské unie. Od roku 2010 stojí v čele Maďarska, které transformoval k obrazu svému. Tristní ekonomické důsledky jeho působení by měly varovat jeho potenciální následovníky u nás i jinde.

Před dvaceti lety odpovídala velikost maďarské ekonomiky 87 procentům české oproti dvěma třetinám vloni. V přepočtu na obyvatele poklesl maďarský HDP z 87 procent na 74 procent českého. Imploze maďarské ekonomiky přinesla relativní zchudnutí obyvatelstva, díky němuž se životní úroveň Maďarů dostala na úroveň sousedního Rumunska. Ekonomický propad měl i závažné demografické důsledky. Maďarsko kvůli nízké porodnosti a vyšší úmrtnosti vymírá a jeho nízká atraktivita a nepřátelský postoj vůči cizincům omezuje i pozitivní příspěvek čisté migrace na minimum. Přitom před dvaceti lety mělo Česko i Maďarsko zhruba stejně obyvatel – mírně nad deseti miliony. Nyní v Maďarsku žije o 1,3 milionu obyvatel méně než v České republice.

Slabá ekonomika, klesající populace a způsob, jakým vláda spravuje zemi, mají dopad i na finanční trhy. Pro běžného občana je tím nejviditelnějším důsledkem kurz forintu, který za dvacet let ztratil polovinu své hodnoty vůči koruně na současných 16 forintů. Akcie maďarských firem jsou oproti českým výrazně levnější. P/E poměr (mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii) maďarského akciového trhu činí 7,5 oproti 12 v případě pražské burzy. Úrokové sazby v Maďarsku jsou dlouhodobě výrazně vyšší než u nás. Aktuálně se výnos desetiletého vládního dluhopisu v Maďarsku pohybuje okolo sedmi procent oproti českým 4,1 procenta, což částečně odráží nízkou důvěru investorů a ratingových agentur. Aktuálně dokonce hrozí propad maďarského ratingu do spekulativního segmentu.

Zvrat nepříznivého vývoje mohou přinést volby plánované na duben příštího roku. V nich má opozice vedená Magyarem reálnou šanci zvítězit, pokud voliči nepodlehnou vábení předvolebního populismu. S Orbánem jim však minimálně v ekonomické oblasti lépe nebude.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist