Tradičním důvodem nespokojenosti Čechů je nízká úroveň mezd v zemi. Že tato frustrace pramenící primárně ze srovnání s bohatšími sousedy nemizí ani 35 let po změně režimu, názorně ukázal i nejradikálnější předvolební slib premiéra Petra Fialy (ODS), který na výročí listopadu 1989 prohlásil, že potřebuje ještě čtyři roky u moci, „a budeme mít platy jako v Německu“.
Jedno volební období je sice na takový skok v příjmech zaměstnanců zjevně málo, ovšem v horizontu 15 let už představitelný je. Ukazují to scénáře vypracované analytiky iniciativy Druhá ekonomická transformace, která představí další svoje návrhy v pondělí na výročním summitu reVize Česka. Konference, kterou pořádají Hospodářské noviny a Druhá ekonomická transformace, se účastní prezident Petr Pavel, eurokomisařka pro finanční služby a unii úspor a investic Maria Luís Albuquerqueová i řada majitelů a šéfů českých firem.
Růst ekonomiky, a tedy i mezd překonávající evropský průměr však nepřijde automaticky. Česko musí provést změny, které umožní rozmach domácích firem s vyšší přidanou hodnotou a následně je udrží „doma“. Současně je potřeba přilákat takové zahraniční investory, kteří své lidi lépe platí, než je běžné při výrobě subdodávek.
Využít k tomu přitom lze významnou změnu, která se právě projednává v Bruselu a její definitivní podoba bude známa na podzim. Měla by do značné míry eliminovat jeden z největších handicapů, které dlouhodobě má EU vůči Spojeným státům.
Co se dočtete dál
- Co je 28. režim a co má a nemá obsahovat.
- Jak rozjet a udržet start-upy.
- Proč Česku pomůže i Unie úspor a investic.
- Co se musí stát, abychom dohnali Německo.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.