Pošesté se letos budou vyhlašovat firmy oceněné v programu Czechia Best Managed Companies (BMC), který organizuje po celosvětovém vzoru poradenská skupina Deloitte. „České firmy hodně dbají na to, aby byly provozně vyladěné téměř k dokonalosti. To je jejich výrazný rys a letos ho znovu prohloubily. Naopak z mého pohledu trochu oproti Západu zaostávají v dlouhodobé strategii a plánování,“ komentuje letošní ročník Miroslav Svoboda, country leader Deloitte pro Česko, který program rozvíjí od jeho počátku v ČR. Se svou kolegyní Kateřinou Novotnou, která je partnerkou v daňovém a právním oddělení Deloitte, zároveň komentují aktuální změny v české a světové ekonomice a jejich dopady do firemního sektoru.
Co letos české firmy nejvíce řeší? Loni to bylo hodně přidávání lidem, předloni inflace a energie.
Svoboda: Nejvíce asi volný obchod. Tedy dodavatelské řetězce a pohyb zboží ve spojení s různě zaváděnými a zase odkládanými cly. Zároveň začal boj o cesty pohybu zboží, tedy například Panamský průplav. Vlastně se znovu přerozděluje trh, kam budeme exportovat a odkud budeme dovážet.
Novotná: Zároveň se jich dotýká přerozdělování priorit Evropy. V posledních měsících prožíváme „wake-up call“ směrem k větší soběstačnosti a bezpečnosti, včetně té ekonomické. Tím se začaly akcentovat investice do nových oblastí.
Může přinést zbrojení větší oživení Česka?
Svoboda: Zatím přesně nevíme, ale měli bychom z toho jako Česká republika profitovat. Cokoli se týká výroby a průmyslu, je pro Česko jako pro nejprůmyslovější zemi unie pozitivní.
Jak se letos proměnily firmy, které získaly ocenění Best Managed Companies?
Novotná: Vidíme větší důraz na větší efektivitu interního fungování. Větší automatizace a vytěžování dat směrem k vyšší produktivitě. A dělají to i menší a střední firmy, nejen ty největší. Zjednodušeně řečeno se více strukturují a profesionalizují.
Kdo má cash, tak letos vítězí. Firmy čeká velký tlak na růst mezd, dožene je loňské odkládání
Svoboda: České firmy hodně dbají na to, aby byly provozně vyladěné téměř k dokonalosti. To je jejich výrazný rys a letos ho znovu prohloubily. Naopak z mého pohledu v průměru zaostávají v dlouhodobé strategii a plánování.
Novotná: Letos jsme firmy do BMC ještě nabírali, ocenění získá 35 společností a příští rok nás poprvé čeká slavnostní vyřazování šampionů, kteří s námi byli sedm let v řadě, a tím pádem dostanou ocenění platinové BMC doživotně.
Kolik firem má být v programu BMC v Česku?
Novotná: Jde nám více o kvalitu než kvantitu, proto budeme držet počet aktivních firem v programu do padesáti. Jinak bychom to těžko zvládali i my interně v Deloitte, protože se každému účastníkovi detailně každý rok věnujeme.
Svoboda: Letos máme rekordních devět nových firem v BMC a to nám dělá pochopitelně radost. Navíc se ukazuje, že firmy samy to berou jako příležitost ke svému zlepšení, k ujasnění procesů, vnitřního nastavení i směřování. A občas i samy přijdou s tím, že například v daném roce se účastnit nebudou, protože vidí, že musí něco vylepšit či opravit. A to jim také pomůže ujasnit si priority.
Co je BMC
Jde o program pro nejlépe řízené firmy, který vyhlašuje společnost Deloitte. Odborná porota společnosti hodnotí na základě čtyř pilířů, kterými jsou firemní strategie, řízení a finanční výkonnost, produktivita a inovace a firemní kultura.
Roční výnosy firem, které se chtějí do BMC zapojit, musí dosahovat minimálně 300 milionů korun, společnost musí fungovat již minimálně tři roky a mít více než 15 zaměstnanců na plný úvazek. Zároveň platí podmínka, že většinový podíl drží soukromí ultimátní vlastníci z České nebo Slovenské republiky. Ústředí firmy nebo hlavní centrum řízení společnosti musí mít sídlo v Česku, ale provoz a výroba mohou být situovány v zahraničí.
Letošními partnery jsou také J&T Banka pro oblast finančního řízení, SpenglerFox pro hledání talentů a AWS pro produktivitu a inovace. Hlavním mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny.
V Deloitte máte také program Technology Fast 50 pro start-upy. Už někdo přešel do BMC?
Novotná: Ano a dobře se nám ta ocenění doplňují. BMC je pro řekněme maturované rozvinuté firmy, zatímco Fast 50 se zaměřuje na start-upy a rychle rostoucí společnosti, které k nastavování procesů nemají ještě prostor.
Svoboda: V ocenění BMC nás těší, že jsou s námi firmy, které opakují program letos už pošesté od prvního ročníku v Česku, a za celou dobu máme jen dvě firmy, které jednou přerušily a opět se zase vrátily, když si vyřešily své domácí úkoly. To ukazuje na to, že program má schopnost zušlechťovat firemní procesy a majitelé a šéfové společností ho rádi absolvují, protože jim pomáhá. A to i při lákání pracovníků či případně investorů.
Novotná: A po pravdě to vzájemné sdílení know-how funguje i obráceně. My v Deloitte jim pomůžeme projít procesy a nastavení, ale zároveň vidíme reálné firemní prostředí, které často generuje úplně jiné potřeby, než to vypadá jen z pohledu pravidel a zákonů.
Co čekáte od letošní ekonomiky a jak může vývoj dopadnout na tuzemské firmy?
Svoboda: Růst HDP v Česku vypadá kolem jednoho procenta, reviduje se očekávaný dvouprocentní růst směrem dolů. Faktor nejistoty je opravdu velký a to zpomaluje investice, domlouvání nových obchodních partnerů a nakonec i fúze a akvizice. Těžko se hledá ocenění firem, snad s výjimkou nějakých infrastrukturních byznysů nebo obranného průmyslu, který naopak jede.
Novotná: Firmy se snaží odkládat rozhodnutí a to samozřejmě ekonomiku zase brzdí. Na druhou stranu se uvolnila dluhová brzda v Německu, které chce začít podstatně více utrácet a investovat a to bude mít dopad na českou ekonomiku.
Svoboda: Máme dobře našlápnuto ve zbrojním průmyslu, máme v Česku dvě velké zbrojovky (CSG a Colt CZ Group – pozn. red.) a ty budou z trendu profitovat. Ale je to pořád relativně malá část tuzemské ekonomiky. Čekal bych proto, že letošek bude mírně stagnační a další vyprofilování směřování přijde na podzim.
Novotná: Záležet bude také na konkrétních krocích Evropské komise, která slibuje zpomalení zpřísnění reportingu a vůbec podporu konkurenceschopnosti evropskému průmyslu. Menší reporting firmy oceněné BMC kvitují, je to důležité hlavně pro ty menší.
Zmínili jste zpomalení prodejů a nákupů firem, je za tím jen nejistota?
Svoboda: Ano. Prodávající i kupující u některých dealů zaveleli „tužky dolů“, musíme počkat na podmínky, které vyplynou primárně z jednání o clech. Kupující, kteří mají peníze a chuť utrácet, jsou opatrnější a vyčkávají, kam je správně poslat. Násobky na ziskovost létají nahoru a dolů podle toho, jak zrovna reagují kapitálové trhy, a v takových podmínkách nikdo nechce udělat chybu, že by koupil příliš draho nebo prodal levně.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist