Kdo využívá při své práci nebo jiných činnostech umělou inteligenci, možná už to na sobě zpozoroval. Jeho mozek leniví. Zatímco při vyhledávání pomocí běžného prohlížeče musel přemýšlet, jak co nejlépe zvolit klíčová slova, a pak trávil čas dalším dohledáváním, teď už to není potřeba. Chatbot až s podivem dokáže pochopit a zodpovědět i mírně řečeno nešikovně položené otázky. Sám se pak doptává a navrhuje další cesty bádání.
Co to znamená? Otevřel se velký ekonomický potenciál takřka pro každého, zároveň ale vzrostlo riziko, že naše mozky tak trochu zleniví. Souhrn studií publikovaný v minulém roce uvádí, že přílišné spoléhání se na umělou inteligenci ovlivňuje negativně kognitivní schopnosti (paměť, učení, rozhodování, plánování atd.). Přičemž k onomu spoléhání mají lidé přirozeně tendenci, neboť pochopitelně preferují rychlejší a méně namáhává řešení.
Proto má smysl inspirovat se pravidly, která mají už dávno zažitá chytří lidé, aby všechny podobné digitální výzvy zvládli, využili je a nezblbli.
Co se dočtete dál
- Jak chránit svůj mozek před digitálními technologiemi a AI.
- Která konkrétní pravidla jsou nejlepší prevence před zblbnutím.
- Proč jsou zároveň i receptem na zdravější a bohatší život.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.