Zaprodali stranu kvůli pár křeslům pro sebe samotné. V tomto smyslu se mnozí sociální demokraté zlobí na své lídry Janu Maláčovou s Lubomírem Zaorálkem kvůli ohlášené volební kandidatuře strany po boku Stačilo!. Mnozí – včetně exprezidenta a někdejšího prognostika Miloše Zemana – tvrdí, že společně mají obě uskupení velkou šanci dostat se do sněmovny a získat tak poslanecké mandáty. V případě SOCDEM minimálně dva pro zmíněnou Maláčovou se Zaorálkem. Oba totiž budou v popředí kandidátek.
Maláčová kandiduje jako jednička Stačilo! v Praze a Zaorálek coby dvojka v Moravskoslezském kraji, hned za předsedkyní KSČM Kateřinou Konečnou. Jenže podle odborníků vážně hrozí i scénář, o kterém se dosud nemluví.
„Teď to trochu utichlo, ale na podzim zase bude velké téma kroužkování. Vzhledem k množství různých koalic a společných kandidátek možná ještě víc než kdy jindy. A klidně bych se vsadil, že Maláčová se Zaorálkem na to doplatí,“ upozorňuje právník a politolog Milan Hamerský. „Podle mě se přepočítali a SOCDEM nezíská přes angažmá na kandidátkách Stačilo! ani jeden mandát,“ říká. „Vůbec bych se tomu nedivil,“ přidává se politolog Lukáš Jelínek, který dlouhodobě sleduje levicovou politickou scénu a v minulosti byl propojen se SOCDEM.
Nikdo nečekal, že nás takhle zmasakrují. Piráti zkoumají, proč je kroužky starostů málem dostaly ze sněmovny
„Komunisti mají pevnější voličské jádro, zatímco sociální demokraté už nemají voličské jádro prakticky žádné. Léta jsou stranou druhé volby. Zůstali jim spíše vlažní voliči z řad státních zaměstnanců, učitelů,“ vysvětluje Jelínek s tím, že tito vlažní příznivci SOCDEM tak nemusí mít silnou motivaci kroužkovat. Zatímco voliči KSČM ano.
(Podobným způsobem doplatili ve sněmovních volbách v roce 2021 Piráti na spojenectví se Starosty. Jejich dvoukoalice získala 37 mandátů, ale Piráti se do sněmovny dostali jen čtyři. Piráti za tím viděli „dlouhodobé útoky dezinformační sféry“ a tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Možná. Faktem zůstává, že voliči Starostů kroužkovali jako o život.)
„Nejen proto, že jsou tak zvyklí. Ale také proto, že Maláčová nebo Zaorálek pro ně budou málo radikální, málo antisystémoví, příliš spojeni s předchozími vládami,“ připomíná Jelínek, že Maláčová byla ještě před čtyřmi lety ministryní práce a sociálních věcí, Zaorálek zase ministrem kultury. Druhý jmenovaný politik má za sebou 25 let ve sněmovně a deset let v jejím nejužším vedení. Čtyři roky sněmovně šéfoval, ve vládách pak byl osm let.
„A teď se proti němu postavila jeho vlastní ostravská SOCDEM,“ naráží Jelínek na událost z tohoto týdne, kdy okresní předsednictvo SOCDEM v Ostravě vyzvalo místopředsedu strany Zaorálka, aby z Ostravy přešel do jiné stranické buňky, ideálně do Prahy.
„Podle toho, co vím z jeho místní organizace Ostrava-Poruba, tak dlouhodobě říkají, že chodí na schůze, jenom když jsou volby. Pronese tam nějaký plamenný projev a pak se zase rok neukáže. Byla kolem toho velká nespokojenost, proto jsme vydali usnesení, že mu doporučujeme, aby přešel do organizace v místě, kde se zdržuje nejvíce,“ říká podle ČTK ostravský předseda SOCDEM Tomáš Krejčí. Zaorálek se ke kritice dosud nevyjádřil, podle Jelínka mu však slabší pozice v jeho kraji logicky může uškodit.
Stačilo! hodlá do letošních voleb postavit ve 14 krajích zhruba 350 kandidátů. Polovinu mají zabrat komunisté, na SOCDEM připadnou zhruba čtyři desítky. Vedle Maláčové se Zaorálkem se v souvislosti s volitelnou pozicí mluví ještě o místopředsedovi strany Jiřím Nedvědovi, který má být lídrem Stačilo! v nejméně lidnatém kraji Česka – Karlovarském.
Jenže v tom je dlouhodobě ke zvolení potřeba vzhledem k systému přepočtu hlasů aspoň deset procent. „Strany si tu dohromady rozdělí čtyři nebo pět mandátů. Dva nebo tři bych tipoval pro ANO, něco pro Spolu, už SPD nebo STAN můžou mít problém získat tu poslance, natož Stačilo!,“ vysvětluje Hamerský, proč Nedvědovi nedává prakticky žádnou šanci.
V lidnaté Praze je to jiný příběh. K poslaneckému mandátu stačí i méně než pět procent. „Ale komunisté jsou zklamaní, že jejich lídryně Petra Prokšanová je po nasazení Maláčové až dvojka. Samotná Prokšanová už také vyzvala ke kroužkování,“ popisuje Hamerský s tím, že v Praze Stačilo! těžko dosáhne na víc než jeden mandát. A ten klidně může získat komunistka, která je na kandidátce číslo dva, hned za Maláčovou. Že komunističtí voliči v Praze kroužkují rádi, se v minulosti ukázalo u exposlance Jiřího Dolejše, který dvakrát po sobě „přeskočil“ lídryni Martu Semelovou.
„Maláčová je sice mnohem známější než Prokšanová, ale může se jí stát to, co Petru Machovi v loňských eurovolbách,“ připomíná Hamerský příklad někdejšího předsedy Svobodných. Ten minulý rok coby nečekaný „úlovek“ zaštítil kandidátku SPD. „Dělal kampaň, působil kompetentně, přinesl nějaké hlasy a pozornost. Ale voliči SPD chtěli svého „espéďáka“, a tak do europarlamentu vykroužkovali Ivana Davida, který se za Machem vezl,“ uvádí Hamerský.
Asi největší šanci ze sociálnědemokratických kandidátů má teď podle odborníků paradoxně kritizovaná moravskoslezská dvojka Zaorálek. Ale hlavně díky tomu, že v kraji je pro Stačilo! reálný zisk dvou mandátů. Konečná se Zaorálkem zde však mají mezi protivládními formacemi silnou konkurenci – ANO nasazuje svého šéfa Andreje Babiše, SPD zase lídra PRO Jindřicha Rajchla.
„A tak mě napadá i varianta, v níž Maláčová, Zaorálek ani Nedvěd nezískají nic, ale na mandát pro SOCDEM dosáhne někdo, s nímž se nepočítá. To by pro stranu byla taková až tragikomická tečka za celými letošními volbami,“ říká Jelínek.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist