Elektrárny využívající sílu větru, které od tohoto měsíce získají stavební povolení, budou po spuštění do provozu povinně odvádět poplatky obcím, v jejichž katastru stojí. Ty by tak mohly získat statisíce korun ročně z každé instalované vrtule. Zároveň však budou mít starostové možnost poplatek libovolně snížit, pokud se s provozovatelem elektrárny dohodnou na jiné formě podpory či spolupráce.

Povinné odvody stanovuje novela zákona o podporovaných zdrojích energie. Účinnost novely začala prvního srpna. Z každé vyrobené megawatthodiny odvede provozovatel padesát korun. Z toho 98 procent půjde obci, v jejímž katastru elektrárna stojí, zbylá dvě procenta pak dostane obec s rozšířenou působností, která bude výběr poplatku spravovat. „Platí to ale jen pro nové zdroje, které získaly povolení po prvním srpnu,“ upozornil předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik budou odvádět obcím provozovatelé větrných elektráren.
  • Jaké jsou další možnosti obcí.
  • Kdy se začnou poplatky odvádět.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.