Je to více než rok od okamžiku, kdy stát uložil firmám povinnost hlásit České správě sociálního zabezpečení veškeré uzavřené dohody o provedení práce. Předtím neměl tušení, kolik peněz a lidí se v dohodách celkově točí. Ministerstvo teď z nasbíraných dat poprvé zjistilo, kolik dohodářů zneužívá dávky. HN mají tato čísla k dispozici.

Na dohody o provedení práce přitom v Česku dělá více než jeden milion lidí a vydělají si jejich prostřednictvím zhruba 80 miliard korun ročně. Pojistné se ale platí jen z každé padesáté dohody, kde příjem přesáhne zákonný limit. Ten se zvedl z loňských 10 tisíc měsíčně na 11,5 tisíce korun v letošním roce. Stát tak tratí miliardy na pojistném – ministerstvo proto chystá novou strategii, co s dohodami dál. 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • K čemu stát využívá evidenci dohod o provedení práce, která funguje už přes rok?
  • Co díky ní může zjistit ohledně zneužívání dávek?
  • Čekají zaměstnavatele další změny u dohod?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se