Hned šest z devíti Nobelových cen udělovaných za vědecké obory letos získali Američané. A to je ještě ve hře v pondělí vyhlašovaná „Nobelovka“ za ekonomii, v které Američané historicky také dominují. Ovšem celá polovina zlatých plaket s portrétem Alfreda Nobela a s Vergiliovým citátem „Jak krásné je dívat se na lidský život zušlechtěný vynálezy“ do Spojených států putuje díky vědcům, kteří se narodili mimo USA. Není to přitom nějaká náhodná anomálie, dlouhodobý průměr je v případě cen za fyziku, chemii a medicínu nad čtyřiceti procenty.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Dostal by se dnes do Ameriky talent pocházející z „rizikové oblasti“?
  • Co se změnilo po 11. září
  • A co je nového za Donalda Trumpa
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se