Ztráta konkurenceschopnosti je dnes jedním z klíčových témat evropské politiky. Evropa řeší vysoké ceny energií, zaostávání ve znalostně náročných odvětvích i tlak efektivnějších výrobců z USA a Asie. Prudké zdražení fosilních paliv v důsledku války v Íránu znovu rozproudilo diskuse nad nutností rychlého snížení evropské závislosti na jejich dovozu. Při pohledu z Česka by se však mohlo zdát, že vedle sebe existují dvě paralelní reality.

V té evropské se aktivně řeší nejen podpora evropského průmyslu (ať už vytvářením poptávky po evropských produktech ve veřejných zakázkách, snižováním byrokracie nebo zaváděním cel), ale neoddělitelně také jeho dekarbonizace. Protože ta je předpokladem budoucího stabilního růstu a technologické vyspělosti. I v Česku se část firem a iniciativ snaží s tímto úsilím držet krok. Platforma 2. ekonomická transformace prosazuje rozvoj clean-tech odvětví, řada podniků se zapojuje do dodavatelských řetězců obnovitelných zdrojů a některá výrobní centra už směřují k uhlíkové neutralitě.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak česká vláda ovlivňuje tempo dekarbonizace a výstavby obnovitelných zdrojů.
  • Jak vládní strategie zachází s otázkami dekarbonizace.
  • Jak politická nejistota ovlivňuje ochotu zahraničních investorů a reputaci Česka v EU.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.