Dvě desítky jmen zmizely v uplynulých měsících ze seznamu pěti set insolvenčních správců. Je to důsledek vyhlášky, kterou podepsal bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. I po jeho odchodu úřad na praxi kritizovaných povinných zkoušek a dalších opatření trvá. Podle advokátní komory i Asociace insolvenčních správců to zkomplikuje případy velkých firem a korporací v úpadku, třeba Vítkovice Power Engineering nebo kladenské Poldi.

27 jmen

je na seznamu insolvenčních správců se zvláštním povolením na případy velkých firem a korporací.

Přísnější pravidla i povinnost skládat odborné zkoušky poslal Pelikán vládě ke schválení letos v červnu. "Následně ubylo insolvenčních správců, kteří jsou oprávněni řešit úpadek podnikatelů a korporací," potvrdil Michal Žižlavský, člen představenstva České advokátní komory a předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců. Podle něj nejde o to, že jsou zkoušky přísnější, ale že jsou nevhodně nastavené. "Mladý asistent z fakulty zkouší zkušené advokáty," dodal Žižlavský. Kvůli tomu někteří správci skončili, jiní přešli pod veřejné obchodní společnosti.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek
Změny pro správce

◼ Nové podmínky ohrozily činnost stovek insolvenčních správců. Řada z nich se proto spojila do veřejných obchodních společností, aby nové podmínky splňovali a mohli sdílet prostory či asistenty.
◼ Zároveň došlo s účinností od 1. srpna k zániku takzvaného zvláštního povolení u 16 insolvenčních správců, kteří v rámci uplynulého pětiletého období opětovně nesložili příslušnou odbornou zkoušku. Přišli tak o pravomoc řídit správu významných dlužníků, velkých firem či korporací.
◼ Povolení k výkonu činnosti zvláštního insolvenčního správce má nadále 28 fyzických osob z původních 45 na začátku roku.

Lukáš Zrůst, který stojí za iniciativou vzniku zákona o České komoře insolvenčních správců, říká, že očekává určitou zdravou obměnu ve stavu správců a do budoucna vidí spíše ustálení jejich počtu. Pokud by došlo k jejich rapidnímu úbytku, může podle něj nastat ohrožení vymahatelnosti práva. "Kde tuto skutečnost indikuji aktuálněji, jsou velké kauzy, o které se mohou starat pouze insolvenční správci se zvláštním povolením," řekl. Tento status má v Česku 28 osob, včetně nováčků, kteří zkoušky složili během uplynulých měsíců. Na začátku roku jich bylo 45.

"Mají zkušenosti z největších korporátních úpadků v zemi, jako je například Sazka," uvedl Žižlavský. Právě o tyto ostřílené správce s rozsáhlou praxí podle něj systém přichází. Při zkouškách se údajně zjišťují jen formální znalosti. "Nezohledňuje se praxe. V době počítačů se vyžaduje memorování velkého množství informací," dodal člen představenstva advokátní komory.

Správci proto usilují o změnu systému zkoušek. Asociace říká, že je důležité, aby insolvenčními správci byli především zkušení advokáti.

Ministerstvu spravedlnosti úbytek počtu správců se zvláštním povolením nevadí, byl prý totiž naddimenzovaný. "Lze mít za to, že s ohledem na ekonomickou situaci by postačoval počet těchto správců i výrazně nižší," uvedl mluvčí resortu Vladimír Řepka. Připomněl, že například v době krize v roce 2008 postačilo 27 správců se zvláštním povolením. Ti navíc často sice řeší správu velkého dlužníka, ale v mnoha případech jde o "prázdnou schránku" bez velké administrativní náročnosti.

Pozn. red.: Oproti původnímu znění článku jsme ve třetím odstavci rozšířili vyjádření Lukáše Zrůsta.