Dlouhá léta má Česko v Evropě pověst montovny. Země, kde se vyrábí součástky a díly převážně pro automobily, ale málo tu vznikají nové nápady a technologie. Během následující dekády by se měl tento poměr razantně otočit. Tři desítky odborníků z vědy, byznysu a státní správy nyní připravují plán, jak Česko dostat mezi světové velmoci ve vývoji a inovacích. Strategii, kterou mají HN k dispozici, v následujících měsících projedná vláda.

"Země jako Finsko, Dánsko nebo Švýcarsko ukazují, že to jde. Za posledních 15 let se proměnily tak, že dohonily světové lídry USA nebo Japonsko," řekl šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Coby místopředseda vládní rady pro výzkum má strategii na starosti a konzultuje ji s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Plán vyjmenovává 10 klíčových oblastí, které se musí zásadním způsobem proměnit, aby se země do roku 2030 mezi inovační elitu dostala. Například musí vzniknout pět až sedm elitních vývojových center, která budou vyvíjet špičkové technologie. Na základních školách se zavedou povinné technické předměty, musí se zrychlit získávání stavebního povolení a vysoké školy spolu s vědci je potřeba více vtáhnout do byznysu. A také se musí zdigitalizovat státní správa.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale limit zobrazení už je překročený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete, jaké oblasti musí projít radikální proměnou, pokud se mají naplnit cíle strategie vytvořit z Česka inovační velmoc. A jak její tvůrci plánují zajistit, že se to povede.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se