Opravdová reforma důchodového systému je zatím v nedohlednu. Rodí se ale plán, jak Čechy více motivovat k tomu, aby si více a dlouhodoběji dobrovolně vytvářeli rezervy na stáří. "V zásadě by se mělo jednat o rozšíření již stávajících daňových úlev pro penzijní fondy a životní pojištění i na další finanční produkty," říká Šárka Šmolíková z tiskového oddělení ministerstva financí. "Měl by tedy existovat roční limit na daňový odpočet investované částky."

Češi by si tak mohli výhodněji ukládat a investovat peníze na penzi například i prostřednictvím spořicích vkladů, podílových fondů či přímých investic do cenných papírů. Vyloučeno není ani osvobození od daně u získaných dividend či výnosů z dluhopisů.

Na detailech daňových zvýhodnění ministerstvo financí teprve pracuje. Například se řeší sjednocení limitu pro daňový odpočet. U doplňkového penzijního spoření lze v současnosti odečíst od základu daně nejvýš 24 tisíc korun ročně. Stejně tomu je u životního pojištění. Zatím ale není jasné, jakou částku by bylo možné si odečíst ze základu daně v případě, že budou zavedeny nové možnosti výhodnějšího spoření na penzi.

A co už zřejmé je? Třeba u investic do podílových fondů se nepočítá se státními příspěvky. Lidem by ale podobně, jako je tomu nyní u penzijního spoření, mohl přispívat zaměstnavatel.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části textu se dozvíte:
  • Jaké by byly v případě Účtu dlouhodobých investic podmínky osvobození od daně.
  • Co na návrh ministerstva financí říkají experti.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se