V České advokátní komoře se zvedají hlasy proti jejímu vedení. Řadě advokátů se nelíbí, že těsně před prázdninami, a aniž by to se svými členy projednalo, uzavřelo třicetiletou smlouvu na pronájem prostor. Nejde přitom o málo. Roční nájemné bez služeb činí podle informací HN 8,2 milionu korun a má se valorizovat o inflaci. Za uvedenou dobu tak advokáti zaplatí přes čtvrt miliardy.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Komora sídlí v Kaňkově paláci na Národní třídě v Praze, ale kromě toho si pronajímá dalších 1200 metrů v nedalekém paláci Dunaj jako své zázemí či školicí středisko. Právě o tyto prostory jde. Vedení komory rozhodlo, že je o čtvrtinu rozšíří a s majitelem podepsalo prodloužení do roku 2052.

Problém je v tom, že o tom nevěděla ani většina ze 70 členů kontrolní rady stavovské komory. Místopředseda rady Lukáš Trojan sice připustil, že představenstvo nemá povinnost nechat si rozhodnutí o pronájmu předem schválit členy či kontrolní radou. "Ale asi bychom to měli vědět. Vůbec jsem netušil, že se něco takového odehrálo," říká.

30 let

O tolik prodloužila Česká advokátní komora pronájem svých prostor. Za tu dobu zaplatí čtvrt miliardy.

"Nebylo kam spěchat. Doba je velmi nejistá, každý rozumný podnikatel by počkal, jak se to vyvine," dodává advokát a senátor Václav Láska s poukazem na pandemii covidu-19. "V době, kdy se všechny služby přesouvají do on-line prostoru, komora naopak rozšíří prostory, kde chce mít lidi a setkávání," kroutí hlavou.

"Je to závazek na 30 let a vedení komory je volené na čtyři roky. Nechápu, jak si mohou dovolit bez široké konzultace s ostatními advokáty zavázat advokátní stav tak obrovskou sumou," míní senátor Láska.

Podobně se proti podepsané smlouvě ohradila Unie advokátů, jež část advokátů sdružuje. "K tak zásadnímu kroku, který ovlivní činnost komory na dalších 30 let, přistoupilo představenstvo prakticky v utajení," uvádí ve svém stanovisku.

Kritikům navíc vadí, že dosavadní smlouva platila až do roku 2034. A nebylo tedy proč ji měnit či neprojednat možnou změnu na sněmu, který bude za rok na podzim.

Samo vedení komory na otázky HN ke smlouvě neodpovědělo. "Mám pochybnosti, zda podobné záležitosti, jež se netýkají veřejných prostředků, mají být posuzovány v rámci veřejného prostoru," reagoval předseda stavovské komory Vladimír Jirousek a odkázal na článek, který po dotazech HN zveřejnil na webu České advokátní komory. Ta je zřízena zákonem a jejími členy jsou povinně všichni advokáti, kterých je v republice přes 12 tisíc a platí roční příspěvek ve výši 10 600 korun.

Ani článek na webu Advokátního deníku přitom nutnost prodloužení pronájmu nevysvětluje. Vedení komory v něm argumentuje, že kvůli rekonstrukci paláce Dunaj muselo hledat náhradní prostory. Ty jim majitel paláce údajně nabídl sám v jiné z jeho nemovitostí, s výhodnou slevou pět milionů korun a lepšími podmínkami do budoucna.

Ani to však podle kritiků nemůže uvedený krok obhájit. "Když vám pronajímatel znemožní věc nájmu užívat, je to problém na jeho straně a musí vám sám poskytnout satisfakci. Její konkrétní podoba záleží na smlouvě," říká Láska.