Vakcíny proti covidu se v Evropské unii rozdělují podle počtu obyvatel, ty nejpostiženější země včetně Česka ale už brzy získají výrazně větší dodávky. A to na úkor zemí, které s pandemií bojují úspěšněji. Podle vysoce postaveného zdroje HN unijní státy ve středu schválily, že Česku přenechají 100 tisíc dávek, na které by jinak měly právo samy.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Skutečnost, že Česko pomoc od ostatních zemí EU dostane následně potvrdil i premiér Andrej Babiš (ANO). "Můžeme rychleji očkovat teď, když to nejvíc potřebujeme," napsal na Twitteru. "Velmi si toho vážíme," dodal.

Zástupci všech členských států EU se během středy v Bruselu podle zdroje HN dohodli, že Česku přenechají 100 tisíc dávek. Jde o vakcínu Pfizer/BioNTech – firma Pfizer v posledních dnech zrychlila výrobu a chystá se státům EU dodat více dávek, než kolik jim původně slíbila.

Část těchto nadbytečných dávek se nyní nerozdělí podle počtu obyvatel mezi všechny země EU, ale dostanou je přednostně ty státy, které o to kvůli své obtížné situaci požádaly. Vedle Česka jde podle zdrojů HN ještě o Slovensko a také o Rakousko. Každá z těchto zemí dostane 100 tisíc dávek navíc.

Slováci jsou na tom ohledně pandemie podobně špatně jako Češi. Čísla v Rakousku jsou mnohem příznivější, tamní spolkovou zemí Tyrolsko se ale rychle šíří velmi nakažlivé mutace koronaviru.

HN už dřív informovaly, že s pomocí Česku, a také Slovensku a Rakousku, souhlasila Francie. Slovenské úřední zdroje pro HN uvedly, že je každá ze zemí ochotná poslat až 100 tisíc dávek vakcíny. Stejné číslo poté oznámil i Babiš.

Podle Paříže šlo ale o to, že Francie souhlasí s tím, aby Česko a další zasažené země dostaly vakcínu přednostně na úkor ostatních států unie. "Francie je toho názoru, že evropská solidarita znamená, že všichni, kteří mají tu možnost, by měli pomáhat," uvádí sdělení francouzské vlády, které mají HN k dispozici. Stojí v něm, že během března by sama Francie měla od výrobců dostat víc než 15 milionů dávek. Neměl by tedy pro ni být problém přenechat Čechům část vakcín, které firma Pfizer pošle do EU.

Česko nyní těmi vakcínami, které má k dispozici, očkuje pomaleji, než je průměr zemí unie. Aspoň jednu dávku dostalo o něco víc než šest Čechů ze 100. Průměr států EU je téměř osm lidí ze 100.

Do Česka by tento měsíc měl přijít víc než milion dávek, které si objednalo v rámci společných unijních nákupů organizovaných Evropskou komisí. V dubnu dorazí dalších 2,6 milionu dávek. To, jak rychle jimi Češi stihnou očkovat, je jen na nich.

Během dubna, kdy už bude mít vakcín dostatek, tak Česko ostatním státům EU "vrátí" dávky, které nyní získává navíc. To znamená, že dostane o 100 tisíc dávek méně z dalšího navýšení výroby firmou Pfizer. "Celkově tedy nyní jde jen o urychlení dodávek pro Česko, ale nám to velmi pomůže," řekl HN mimo záznam další vysoce postavený zdroj blízký jednáním. 

Česko už teď dostává vakcíny, které mu slíbily tři německé spolkové země, Bavorsko, Sasko a Durynsko. Jde o 16 tisíc dávek a Česko je použije v krajích na západě země, kde je nejhorší situace. Dalších pět tisíc dávek slíbil Izrael. Česku nabídlo pomoc i Rakousko a Slovinsko, a to s péčí o pacienty s těžkým průběhem covidu.

"Německo nám zase nabídlo poměrně velké množství testů, aby se posílila testovací kapacita," řekl HN ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Vzájemnou pomoc považuje za důkaz toho, že EU funguje. "Měli bychom si toho vážit, ale také pamatovat, až budeme moci my pomáhat. I já jsem loni na jaře upozorňoval, že máme Itálii pomoci více," říká Petříček.

Česko loni v březnu zamítlo prosbu Itálie, která žádala o vyslání části vojenských lékařů. Petříček byl pro, ale ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) italskou prosbu vetoval. "Čeští vojenští lékaři a zdravotníci nemohou odjet do Itálie. Jsou třeba doma. Pomáhají a budou dále pomáhat našim občanům," uvedl. Podobně se vyjádřil i tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Loni v březnu přitom bylo v Česku onemocnění covid-19 na rozdíl od Itálie přítomné jen minimálně. Následně ale Česko Itálii poslalo například stovky tisíc kusů zdravotnického materiálu.

Prezident Miloš Zeman a premiér Babiš stojí také o dodávky ruské vakcíny Sputnik V, kterou ještě Rusové nepředložili v EU ke schválení z hlediska toho, jestli je bezpečná. Země EU očkují jen vakcínami, které jako bezpečné a účinné schválila Evropská agentura pro léčiva (EMA). Každý stát ale může udělat výjimku a povolit na svém území i používání další očkovací látky. Zatím to udělalo jen Maďarsko a Slovensko. Jejich postup znamená, že v případě problémů s vakcínou za to ponesou zodpovědnost tyto země prostřednictvím svých státních rozpočtů. V případě očkování vakcínou schválenou EMA nese odpovědnost její výrobce.

Babiš i Zeman nejdřív očkování Sputnikem V bez předchozího schválení EMA vyloučili, nyní ale změnili názor. Podle dostupných informací by ale větší množství Sputniku V mohlo dorazit až poté, co už bude mít Česko k dispozici miliony dávek od západních firem.

Politici v ostatních státech EU říkají, že proti Sputniku V nic nemají, vyzývají ale Rusko, aby ho předložilo EMA ke schválení.