Schodek rozpočtu v posledních dvou letech zcela neoddiskutovatelně trhá rekordy a důvodem není jen pandemie. Státní dluh roste rychle a je jedno, zda – co se týká rychlosti bobtnání – jde o druhé či čtvrté místo v Evropě. Utěšovat se tím, že bude líp, aniž by bylo přesně jasné, z čeho se na to bude brát, je hodně odvážné. A z dlouhodobého hlediska i velmi nebezpečné. 

Nejde přitom o žádné tajemství. O rychlém zadlužování mluví nejen ekonomové, ale také politici, protože jak tvrdí, jde jim o blaho nás všech. A rozpočtově zodpovědní jsou tím pádem i ti, kvůli jejichž hlasování dluh – slovy básníka – „letí jako šílený“. Ambici chytit ho a zkrotit ale nemá žádná strana.

Stačí se podívat na programy politických stran, se kterými hodlají uspět u voličů. Většinu daňových slibů jde shrnout do přísloví „volič se nažere a dluh zůstane celý“. Ideálním daňovým mixem je dle volebních programů co nejnižší zdanění všeho, čehož výsledkem má být nebývalý rozkvět ekonomiky, a tedy i veřejných financí. Politikům zřejmě nikdo neprozradil, že i v ekonomice platí jisté zákonitosti, a i když jde zázrakem možná změnit vodu na víno, pak rozpočtovou díru proměnit z ničeho v přebytek zatím nikdo nedokázal.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se