Nový rok začal z pohledu investování pochmurně – hlavní americké burzovní indexy jsou v minusu, technologické akcie padají ze svých vrcholů skoro tak rychle jako při dotcom bublině. Základní investiční poučka říká, že to je správná chvíle nakupovat. Vzhledem ke všem aktuálním ekonomickým hrozbám ovšem nikdo neví, jak hluboko může být dno. Kdo má rád stabilní investiční prostředí nebo prostě nechce letos přijít o nervy, se proto může poohlédnout po dividendových akciích. Třeba těch, které mají v portfoliích světová investiční esa.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Když se dnes investor podívá do portfolia Warrena Buffetta a projde si jeho akciové pozice, brzy si uvědomí, že většinu jeho portfolia tvoří společnosti, které pravidelně vyplácejí a zvyšují dividendu. Slavný miliardář dobře ví, že dlouhá historie dividendových výplat poukazuje na stabilní a ziskový byznys firmy. Třeba Buffettova oblíbená Coca-Cola pravidelně zvyšuje výplatu už téměř 60 let, zdravotnická AbbVie přes půl století.

Obě zmíněné firmy by každý investor našel také v takzvaném žebříčku dividendových aristokratů. Tuto nálepku si vyslouží každá firma, která už více než 25 po sobě jdoucích let zvyšuje výplatu dividendy na akcii. Američtí aristokraté se do žebříčku sestavovaného serverem Sure Dividend rekrutují z burzovního indexu S&P 500 a musí kromě zmíněných nároků na dividendy dosahovat i vyšší tržní kapitalizace, protože právě ta je jedním ze znaků stability. Aktuálně celý žebříček čítá na 64 šlechticů.

Loni měla pozici krále z pohledu dividendového výnosu telekomunikační společnost AT&T. Její výnos se dotýkal běžně sedmi procent. Výnos se počítá jako poměr vyplacené dividendy k ceně dané akcie. Pokud firma vyplácí za rok třeba dividendu ve výši dvou dolarů a její aktuální cena činí 28 dolarů, pak výnos odpovídá přibližně sedmi procentům. AT&T ale z žebříčku aristokratů v grafice níže úplně vypadla, protože oznámila snížení výplaty dividendy.

Důvodem je chystané vyčlenění mediální části byznysu firmy – Warner Media – a jejímu spojení s Discovery. AT&T si proto potřebuje udržet peníze na investice a také zkrotit bobtnající dluh. Za poslední rok se akcie firmy propadly téměř o šest procent, začátkem tohoto roku se ale odrazily a získaly skoro sedm procent.

Hlavním rivalem padlého aristokrata AT&T na americkém trhu je další gigant Verizon. Sám sice ještě mezi aristokracii nepatří, se svým již 17 let trvajícím pravidelným navyšováním výplaty dividend je ale na dobré cestě. Není proto náhoda, že Verizon generující dividendový výnos kolem pěti procent také najdeme v portfoliu Warrena Buffetta. 

V čele dividendových aristokratů v současnosti sedí energetický gigant ExxonMobil, který se chlubí dividendou blízko pěti procent a zároveň růstem cen svých akcií za poslední rok téměř o polovinu, letos přidaly už 13 procent. Konkurentem Exxonu je další gigant Chevron, který také za poslední rok předvedl díky rostoucím cenám energií akciový skok. I tuto, hned po Exxonu druhou největší americkou ropnou společnost, má Buffett v portfoliu.

Zainvestováno v ní má skoro čtyři miliardy dolarů. A není sám. Na cenách kolem 100 dolarů nakoupili loni ve firmě podíl i další známí investoři a miliardáři jako Ken Fischer nebo Ray Dalio. Jak už ale bylo řečeno, akcie firmy od té doby prudce vzrostly a jejich dnešní ceny kolem 130 dolarů za kus nemusí být pro nové investory moc atraktivní. Dividendový výnos je totiž závislý na tom, za kolik kdo akcii koupil. Když ji investor pořídil před rokem, byl jeho výnos bezmála šest procent. Při dnešní ceně akcie jsou to procenta čtyři.

Ideální je proto najít takzvané vyklesané aristokraty, kteří nabízí i potenciální růst cen akcií. Tím může být třeba nadnárodní konglomerát 3M, který se zabývá výrobou desítek tisíc produktů, od lepidel po stomatologické výrobky. Firma působící v 60 zemích světa už 63 let pravidelně navyšuje výplatu dividendy, což ji řadí v žebříčku aristokracie podle tohoto měřítka na páté místo. Poslední rok je firma ve středu zájmu investičních es a přikupují ji i při cenách u 200 dolarů za kus. Akcie se nyní obchoduje za 179 dolarů a dividendový výnos činí 3,3 procenta.

3M patří také mezi užší skupinu aristokratů, jimž se říká dividendoví králové. Společnost mu dělají giganty jako drogistický Procter & Gamble nebo farmaceutický Johnson & Johnson. Asi nikoho nepřekvapí, že poslední dvě jmenované firmy opět trůní i v portfoliu Warrena Buffetta. Za zmínku stojí i fakt, že akcie jeho skupiny Berkshire Hathaway stouply od prosince, kdy trhy zanevřely na ztrátové technologické akcie, o 16 procent.

Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už více než pět tisíc našich čtenářů.