Na ocelovém katapultu uprostřed pole na utajeném místě ve středních Čechách je připraven ke startu šedivý stroj. Má zvláštní tvar křídel, kterému se říká obrácená vlaštovka, jejich rozpětí je přes tři metry. Dokáže vydržet ve vzduchu pět hodin, má optiku a kamery v hodnotě několika milionů korun a jmenuje se Bivoj.

„Dneska je to tak ze 75 procent český výrobek, do budoucna chceme, aby byl maximálně český či se součástkami ze zemí Evropské unie,“ ukazuje Bivoje manažer české firmy, která stroj pro vojenské využití vyvinula a nyní připravuje první dodávku pro bojující Ukrajinu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Firma a její vedení si přejí zůstat v anonymitě, i když na jejich drony se vybírají peníze ve veřejné sbírce, za níž stojí podnikatel Dalibor Dědek. Výrobce dronů nechce ani blíže hovořit o technických detailech stroje, především o jeho elektronice a softwaru, podle nichž by si mohlo Rusko připravit obranu. Prostředky elektronického boje, které zahlušují signál dronů, jsou teď běžnou součástí ukrajinského bojiště na obou stranách. Nejdražší na Bivojovi je optika, jež má být v budoucnu také české výroby.

Bivoj, který má označení BI-25O a je pozorovacím bezpilotním letounem, má dva bratry. Menší stroj BI-5K je takzvaným sebevražedným dronem. Má v sobě nálož, umí vydržet ve vzduchu několik hodin a pak zaútočit. Stejně velký jako BI-25O je BI-25C, který je vybaven šachtou na munici a v budoucnu by mohl nést čtyři střely Pike, jež vyrábí americký koncern Raytheon. Tento typ je však podle manažera firmy pořád ve stadiu zrodu, i když s navrženým technickým řešením.

Pozorovací a sebevražední Bivojové v příštích týdnech zamíří na Ukrajinu, i když nemají vojenskou certifikaci. „Byli si je tu vyzkoušet ukrajinští vojáci a chtějí je přímo na frontu. Podle zkušeností se pak rozhodnou, jestli jim dají svoji certifikaci a případně si objednají další,“ říká Dalibor Dědek, který vývoj dronu spolufinancuje a schůzku novinářů s výrobcem dronů na místě půl hodiny jízdy za Prahou zorganizoval. Vypadá to, jako by výrobce Bivoje spoléhal na to, že ukrajinská certifikace v případě spokojenosti nebude byrokraticky náročná, protože ve válce se na některé úřední detaily nehledí. 

Výrobce chce v budoucnu sázet na to, že jde o bezpilotní letoun střední velikosti, který navíc nebude závislý na dodávkách ze zemí, jako je Čína. Drony teď poptávají snad všechny armády a výhodou toho českého má být i nižší cena ve srovnání s podobnými výrobky ze zahraničí. Za 30 milionů korun dostane zákazník tři pozorovací drony Bivoj, základovou řídicí stanici a katapult, z něhož stroj, poháněný elektrickým motorem, startuje.

Výrobců podobných dronů je v Česku jen několik a většina je zatím pouze ve vývoji, kdy se vychytávají mouchy. I Bivoj jako by se před novináři styděl a měl potíže se startem. To v případě start-upů tohoto typu není nic neobvyklého.

Jiný český výrobce Primoco, který si prošel podobným bolestným procesem, už má čerstvě certifikovaný stroj One 150 z rodiny středně velkých dronů, o nějž mají kromě české armády zájem například i finští pohraničníci. Civilní certifikace stroje Primoco trvala rok a teď probíhá vojenská. 

Česká armáda nyní buduje prapor bezpilotních prostředků, jehož součástí by měly být i bojové drony, jejichž nákup ministerstvo obrany připravuje. Světovou špičkou v tomto oboru jsou americké a izraelské stroje.

Velkou slávu bezpilotním strojům zařídil turecký stroj Bayraktar, který na sebe přitáhl pozornost před dvěma lety v konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem a teď  ve válce na Ukrajině. Zejména v prvních týdnech se zdálo, že relativně levné a jednoduché turecké stroje mohou do jisté míry nahradit letectvo při útocích na ruské kolony. Při klasické frontové válce na Donbasu je to už ale složitější. Podle některých expertů již mají ozbrojené drony Bayraktar svůj vrchol účasti v ukrajinské válce za sebou, protože v bitvách plných dělostřelectva jsou zranitelné vůči protiletadlové palbě a Rusové se naučili je rušit.

Ukrajinci dokážou s drony přímo neuvěřitelně improvizovat. Praxe bojujících jednotek na Ukrajině ukazuje, že pro průzkum před vojáky často stačí levné, většinou čínské stroje, které lze v případě ztráty jednoduše nahradit. Pro dělostřelectvo jsou drony klíčové při určování přesných souřadnic palby, což by měla být role, kterou bude plnit i pozorovací Bivoj. Cíle bude vyhledávat také pro své menší sebevražedné bratry.

Válečné drony nemohou být samy o sobě levnou verzí letectva, ale staly se nezbytnou součástí výzbroje armád, jak ukazuje právě válka na Ukrajině. A pro české firmy, které se jejich vývojem zabývají, je to nepochybně šance na nový byznys. V případě zájmu a získání potřebné certifikace výrobce Bivoje tvrdí, že je schopen produkovat jeden set – tři stroje s řídicí stanicí a katapultem – týdně. Jeho konkurent Primoco plánuje letos prodat 40 svých letadel celkem za půl miliardy korun.