Představme si scénu jako z filmu: americký vojenský letoun, na jehož palubě je druhý nejvyšší ústavní činitel USA, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, se blíží k přistání na letišti na Tchaj-wanu. Znenadání se objevují čínské stíhačky a nebezpečnými manévry v blízkosti amerického stroje se snaží přistání zabránit. Co udělá americký pilot? A co tchajwanská protiletecká obrana?

Ne, to není teoretický scénář, který by nacvičovali tchajwanští vojáci při aktuálně probíhajícím každoročním cvičení. Je to jedna z reálných možností, která se může odehrát v příštích týdnech, kdy chce Pelosiová opravdu zamířit na Tchaj-wan. Byla by to první návštěva tak vysoko postaveného amerického činitele od roku 1997 na ostrově, kam v poslední době jezdí z USA čím dál víc vysokých vládních činitelů.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Čínští diplomaté i propagandisté se snaží Američany od návštěvy odradit všemožnými způsoby a vyhrožují právě i fyzickým útokem na letadlo s Pelosiovou. Pravděpodobnost takového vyhrocení je sice malá, ale po zkušenosti s ruskou agresí vůči Ukrajině nelze v dnešním světě vyloučit nic. Navíc provokace ve vzdušném prostoru mezi pevninskou Čínou a ostrovem jsou v poslední době téměř na denním pořádku. Peking také tvrdí, že úžina mezi ostrovem a pevninou jsou čínské výsostné vody, kam nesmějí vplout americké vojenské lodě.

Číňané považují Tchaj-wan za odtrženeckou provincii a jedním z cílů prezidenta Si Ťin-pchinga je zemi sjednotit. Si bude letos na podzim usilovat o třetí funkční období, čímž naruší tradici zavedenou po smrti Mao Ce-tunga, a nepochybně bude chtít zanechat výraznou stopu v historii.

Ani americký prezident Joe Biden není z nápadu Pelosiové nadšen. Ve čtvrtek by si Biden a Si měli po telefonu o současné situaci promluvit. Lze předpokládat, že pro autoritářského politika bude složité pochopit, že v demokratické zemi jednají volení politici podle vlastního uvážení, nikoli podle nařízení hlavy státu.

Těžko čekat, že by bylo čínské vedení v otázce Tchaj-wanu ochotné ustoupit. Zvlášť krátce před srpnovým tajným zasedáním vedení strany a státu, které má být předzvěstí podzimního dvacátého sjezdu čínské komunistické strany, na němž by měl Si Ťin-pching získat nový mandát. A čínský prezident potřebuje vystupovat jako silný a rozhodný vůdce vezoucí se na vlně čínského nacionalismu, kterou sám vytvořil a podporuje.

Konkrétní čínské záměry nejsou jasné, i když stále agresivnější chování čínských diplomatů a vojáků v jihovýchodní Asii svědčí o rostoucím sebevědomí. Podle odhadů amerických vojenských analytiků není rychle modernizovaná čínská armáda ještě ve stavu, kdy by byla schopna na Tchaj-wan úspěšně zaútočit. Ale Tchajwanci zase nejsou připraveni na úspěšnou obranu.

Pro obě strany jsou tu důležité lekce z války na Ukrajině: útočník musí jednat rychle a rozhodně, obránce se naopak musí vyzbrojit takovým způsobem, aby to útočníka odradilo. Tchajwanci nyní kromě nákupu zbraní a výcviku vojáků začali dávat větší důraz na přípravu civilistů na obranu a hlavně na povzbuzení morálky pro zdánlivě ztracený boj.

Zároveň se tchajwanské vedení obává, že pokud by Pelosiová svůj záměr navštívit ostrov přehodnotila, tak tím vyšle komunistické zemi signál slabosti a jak ostrovní stát, tak jeho spojenec USA budou terčem dalšího čínského nátlaku a vydírání.

Ať se bude dít cokoli, je tu jeden zásadní velmocenský problém: Spojené státy a Čína nemají žádný společný mechanismus, který by mohl případnou krizi a eskalaci konfliktu zmírnit či moderovat. Telefonát mezi Bidenem a Sim tak bude poměrně důležitým momentem, který může mít zásadní vliv na to, jak v příštích týdnech bude vypadat soupeření obou velmocí a zda se i vinou nějakého incidentu či nehody při rostoucím počtu čínských provokací nezvrhne napětí kolem Tchaj-wanu v něco velmi ošklivého.