Máte zablokovaná data. Zaplaťte tolik a tolik bitcoinů, jinak o ně přijdete. E-mail podobného znění je jedna z nejděsivějších nočních můr majitelů a manažerů firem, jejichž výroba a fungování závisí na datech uložených v digitální formě. Nebo by to noční můra měla být, už jen vzhledem k tomu, že každou pátou firmu v Česku během loňského roku napadli hackeři.

Jenže kybernetická bezpečnost obvykle nepatří mezi firemní priority. I proto u mnoha manažerů vzbuzuje hrůzu připravovaný nový kybernetický zákon, vycházející z evropské směrnice známé jako NIS2. Zjednodušeně řečeno, přísná pravidla ochrany stovek firem zabezpečujících kritickou infrastrukturu státu se začnou týkat dalších několika tisíců větších i menších, které tím pádem budou muset pod hrozbou pokut splňovat jistou minimální úroveň zabezpečení. A jak už to tak v Česku bývá, i když zákon ještě není přijat, většina firem toto téma nechává na poslední chvíli nebo ho považuje – podobně jako třeba kdysi nařízení GDPR o ochraně osobních údajů – za další otravný papír, který bude muset vyplňovat.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak obavy z čínských 5G technologií sjednotily demokratické země.
  • Válka každý den, i když boj není vidět.
  • Tři kroky pro zvýšení odolnosti v kyberprostoru.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.