Jiří Šmejc, který je od června výkonným ředitelem skupiny PPF, si přizpůsobuje management nejsilnější finanční skupiny v zemi k obrazu svému. Rozšiřuje ho a částečně omlazuje o manažery, kteří už pro něj řadu let pracují v rámci Home Creditu či investiční společnosti Emma Capital.

Změny souvisí s odchodem Ladislava Bartoníčka z exekutivních funkcí a budováním robustnější manažerské struktury skupiny. Pod Šmejcovým vedením má PPF nadále fungovat jako family office a pracovat s „dlouhými penězi“, zároveň ovšem mít dravost private equity investorů.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Novým investičním ředitelem skupiny se stal Didier Stoessel, který zároveň vede mediální skupinu CME. Do ní patří například televize Nova a další desítky stanic ve východní Evropě a na Balkáně. Bývalého bankéře se zkušenostmi z bank HSBC či Merrill Lynch si před dvěma lety přivedl Petr Kellner, aby skupinu CME vrátil zpět na výsluní.

Francouzský manažer Stoessel je také členem nově ustaveného investičního výboru PPF, což je v podstatě nejvyšší řídicí orgán skupiny. Ten je nyní sestavený ve formátu 7+1: sedm exekutivních rolí a jeden observer, tedy pozorovatel. Je jím Ladislav Bartoníček, jenž byl ještě donedávna v roli generálního ředitele skupiny PPF a drží v ní 0,535 procenta akcií. Bartoníček postupně zmizel ze všech výkonných funkcí a jeho role je nyní „dozorová“ – vedle Šmejce a Daniela Křetínského je členem poradního výboru rodiny Kellnerových. Do sídla firmy na Evropské třídě chodí jen velmi zřídka a podle zjištění HN se řeší i vyplacení jeho minoritního akcionářského podílu.

Nejužší vedení PPF v investičním výboru nově doplnil Ondřej Frydrych. Dvaapadesátiletý manažer, který pochází z Liberce a vysokou školu studoval v Irsku a Spojených státech, je s byznysem PPF propojený už dlouhá léta. Poté co pracoval na manažerských pozicích v americkém Kodaku a tuzemské Adastře, byl v roce 2014 jmenován generálním ředitelem řetězce Eldorado. Druhá největší síť prodejen elektrospotřebičů v Rusku dříve patřila do Kellnerova impéria. O dva roky později Frydrych přestoupil do skupiny Home Credit, kterou jeden čas vedl i jako výkonný ředitel a působí v ní dodnes. Se Šmejcem pracuje už téměř deset let a patří také mezi partnery jeho investičního vehiklu Emma Capital.

Změny v horních patrech košaté manažerské pyramidy byly zaměstnancům představeny na začátku září na akci PPF Days v Karlových Varech. V Grandhotelu Pupp mluvila k přítomnému i na dálku připojenému publiku i Renáta Kellnerová, vdova a dědička po Petru Kellnerovi. Zmiňovala budoucí směřování skupiny a vytváření vnitřních synergií. Celkem skupina PPF zaměstnává po celém světě téměř 80 tisíc lidí.

„Nové uspořádání vrcholového vedení skupiny PPF navazuje na nástup Jiřího Šmejce do funkce CEO. Tato struktura byla vytvořena s cílem podpořit naplnění vize rozvoje, kterou vytyčil spolu s akcionáři skupiny,“ uvedl Leoš Rousek, ředitel korporátní komunikace PPF.

Ve zmíněném investičním výboru vedle Frydrycha a Stoessela zasedne i finanční ředitelka Kateřina Jirásková, generální ředitel Home Creditu Jean-Pascal Duvieusart, vedoucí telekomunikační divize a bývalý šéf českého Vodafonu Balesh Sharma, ředitel PPF banky Petr Jirásko a také sám Šmejc.

Ten si do centrály PPF přivádí do nižších pater řídicí struktury také mladé manažery, jejichž práci má dobře prověřenou. Čtyřicetiletý Jan Růžička více než devět let působil na ministerstvu zdravotnictví a poslední čtyři roky strávil v Hongkongu jako chief reputation officer v Home Credit International. V PPF bude mít na starosti mezinárodní vztahy s vládními představiteli a také oblast ESG.

Kariérní postup čeká i třicetiletého Adama Koláře, který pro Šmejce pracuje od roku 2018. Momentálně vede jeho resort na ostrově Velaa na Maledivách, od října se přesune do PPF Gate, kde bude připravovat podklady a analýzy.

Výrazné personální změny se v posledních dnech odehrály i v dalších částech PPF. V Sotio Biotech, což je biotechnologická společnost vyvíjející léky proti nádorovým onemocněním, je novou finanční ředitelkou Robyn Hunterová. Útvar výzkumu a preklinického vývoje zase vede Martin Steegmaier, jenž dříve šéfoval oddělení výzkumu onkologických léčiv společnosti Boehringer Ingelheim a působil i na Stanfordově univerzitě.

S přispěním Jaroslava Maška.