Pokud je váš velitel neustále opilý, rychle změňte jednotku. Naučte se vázat onuce. Po vykonání tělesné potřeby výsledek zahrabej, podle použitého toaletního papíru může nepřítel zjistit vaše pozice. Nikdy neskladujte munici vedle techniky. Rabovat a okrádat civilisty je špatné, můžete si maximálně vzít trochu jídla, pokud máte opravdu velký hlad.

Právě to jsou rady, které pro nově mobilizované ruské vojáky sepsali autoři ze Svazu veteránů Afghánistánu. V jejich brožuře s názvem „Žiji, bojuji, vítězím“ se například uvádí i to, že válka očišťuje duši a posiluje víru v Boha.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Publikace se šíří po internetu, a to včetně stránek ministerstva obrany. A podle dostupných informací z řady regionů rozdávaly knížku brancům samotné odvodové komise. Pozoruhodný dokument kombinuje ryze praktické rady, třeba jak vybudovat správný zákop, s ideologickými prvky.

„Na rozdíl od západních manuálů příručka zahrnuje velké množství propagandy a politiky,“ všímají si pod podmínkou zachování anonymity analytici české armády, které HN oslovily se žádostí o komentář. 

Například hned po úvodní kapitole, která radí, co si přinést k odvodu (například čtvery ponožky a 120 cm dlouhé tkaničky), se noví vojáci dozvědí, že v současném konfliktu jde o pokračování druhé světové války. „Podívejte se na země, které nám vyhlásily sankce a pomáhají ukrajinskému režimu – Německo, Polsko, Česko, Chorvatsko, Norsko, Dánsko, Japonsko, Itálie... Všichni tehdy bojovali proti nám. Dneska se nám na Ukrajině mstí za naše velké vítězství,“ píše se v dokumentu.

Ukrajina jako stát podle autorů neexistuje, existuje jen území bývalé Ukrajinské sovětské republiky, „dočasně okupované teroristickou bandou.“ Všechna moc je pak dle brožury soustředěna v rukou občanů Izraele, USA a Velké Británie. Ukrajinci jsou podle veteránů převychovaní Rusové – vidět je to prý na tom, jak odvážně bojují. „Jednou, po denacifikaci, se z nich zase stanou Rusové, ale zatím jsou to nepřátelé,“ tvrdí příručka.

Analytici české armády si také všímají velkého množství praktických rad, které ukazují na to, že logistika ruské armády je zcela neuspokojivá. Celá jedna kapitola je například věnována volbě obuvi. Píše se zde, že fasované armádní boty vydrží v ukrajinských podmínkách jen pár měsíců. A z textu vyplývá, že žádné nové už mobilizovaní nedostanou. Autoři dokonce přikládají návod, jak si vyrobit onuce.

Stejně pak radí, jak se zbavit vší. To podle armádních analytiků ukazuje, že na rotaci na frontě mohou jednotky nejspíše zapomenout. Nedostatky zásobování se přirozeně týkají i sofistikovanějšího vybavení. „Velitel musí mít náhradní baterie k vysílačce, dalekohled nebo GPS navigaci. Nic z toho ministerstvo obrany neposkytuje, tudíž si to velitel musí pořídit sám,“ píše se v příručce.

Autoři věnují značný prostor radám, co dělat, pokud se vojáci dostanou do obklíčení. Podle nich je důležité se nevzdávat, v zajetí totiž podle nich hrozí mučení. „Bestiální chování k našim vojákům je projevem pochopení vlastní méněcennosti a staletého strachu nepřátel před Rusy,“ vysvětlují autoři. Podle nich se vojáci, kteří se dostanou do obklíčení, mají pokusit uniknout za soumraku a opatrně se dostat k vlastním pozicím. Tam je pak důležité, aby se nestali oběťmi střelby vlastních jednotek.

Několikrát v textu autoři vyzývají k abstinenci. Jedna kapitola má název „Nepožívej alkohol, stane se z tebe mrtvolka“. Autoři si stěžují na armádní mýtus o užitečnosti deci vodky před útokem, která se dávala vojákům na frontě během druhé světové války. „Opilec bude buď raněn, nebo zemře, o tom není třeba vůbec diskutovat. Opilecký hluk připoutá pozornost protivníka, opilý voják může začít střílet po vlastních. A ještě hloupé rozkazy a šikana. To všechno je alkohol,“ píší autoři. Pokud voják nemůže zabránit pitkám spolubojovníků, nebo dokonce velitelů, má raději změnit jednotku. Vodka je podle brožury ve válce dobrá pouze pro obtírání těla, když není možnost se vykoupat, a pro změkčování kůže bot.

Příručka končí povzbuzující kapitolou „Bůh je s námi!“. „Zkouška válkou je jakýsi očistec, který očistí duši a posílí víru. Úmysl Boží je v tom, zda si naše duše vezme k sobě, nebo je nechá na zemi s jen Jemu známým záměrem,“ vysvětlují autoři. Podle nich ruští vojáci na Ukrajině bojují proti „ukrajinskému nacionalismu a za ním stojícímu světovému satanismu“. Uzavírají citátem Vladimira Putina, který pronesl v roce 2018, když odpovídal na riziko jaderného konfliktu. Ruský prezident tehdy prohlásil, že v takovém případě by se Rusové dostali do ráje jako mučedníci a nepřátelé „jenom zdechnou“. „Nejspíše Putin už tehdy věděl něco, o čem ještě není vhodné hovořit,“ uzavírají příručku autoři.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.